سوره بقره – آیه ۲۷۲

لَیْسَ عَلَیْکَ هُداهُمْ وَ لکِنَّ اللّهَ یَهْدی مَنْ یَشاءُ وَ ما تُنْفِقوا مِنْ خَیْرٍ فَلِأنْفُسِکُمْ وَ ما تُنْفِقونَ إلاَّ ابْتِغاءَ وَجْهِ اللّهِ وَ ما تُنْفِقوا مِنْ خَیْرٍ یُوَفَّ إلَیْکُمْ وَ أنْتُمْ لا تُظْلَمونَ (۲۷۲)

نیست بر تو هدایت آن‌ها، ولیکن الله هدایت می‌کند هر که را اراده کند و آن‌چه انفاق می‌کنید از خیر پس برای خودتان است و انفاق نمی‌کنید مگر برای بسیار طلب کردن خشنودی الله و آن‌چه انفاق می‌کنید از خیر، وفا می‌شود به سوی شما است و مورد ظلم قرار نمی‌گیرید. (۲۷۲)

هدایت کسان با تو نیست بلکه خدا هر که را خواهد هدایت کند. هر خواسته‏ای انفاق کنید برای خودتان است. انفاق جز برای رضای خدا نکنید، هر خواسته‏ای انفاق کنید بشما میرسد و ستم نمیبینید (۲۷۲)

هدایت آنان بر عهده تو نیست، بلکه خدا هر که را بخواهد هدایت می‏کند، و هر مالی که انفاق کنید، به سود خود شماست، و [لی‏] جز برای طلب خشنودی خدا انفاق مکنید، و هر مالی را که انفاق کنید [پاداش آن‏] به طور کامل به شما داده خواهد شد و ستمی بر شما نخواهد رفت. (۲۷۲)

هدایت (باطنی) آنها بر عهده تو نیست (بلکه وظیفه تو ابلاغ و بیم و مژده دادن و اقامه حجت است) و لکن خداست که هر کس را بخواهد (طبق اقتضاء حکمت و رحمتش) هدایت می‏کند، و هر مالی که انفاق کنید به سود خودتان است، و جز برای طلب رضای خدا انفاق نمی‏کنید (پس بهترین را انفاق کنید و منیت هم ننهید) و هر مالی انفاق کنید (پاداش آن در آخرت یا تجسم عینی آن) به طور کامل به شما داده می‏شود و هرگز بر شما ستم نمی‏رود و از حقیتان کم نمی‏گذارند. (۲۷۲)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه