سوره حجر – آیات 81 تا 85

وَ آتَیْناهُمْ آیاتِنا فَکانوا عَنْها مُعْرِضینَ (81) وَ کانوا یَنْحِتونَ مِنَ الْجِبالِ بُیوتاً آمِنینَ (82) فَأخَذَتْهُمُ الصَّیْحَةُ مُصْبِحینَ (83) فَما أغْنی عَنْهُمْ ما کانوا یَکْسِبونَ (84) وَ ما خَلَقْنا السَّماواتِ وَ الْأرْضَ وَ ما بَیْنَهُما إلاَّ بِالْحَقِّ وَ إنَّ السّاعَةَ لَآتیَةٌ فَاصْفَحِ الصَّفْحَ الْجَمیلَ (85)

و دادیم آن‌ها را نشانه‌های خاصّمان، پس بودند از آن روی‌گردانان. (81) پس تراشیده بودند از کوه‌ها خانه‌هایی امن‌ها (82) پس گرفت آن‌ها صدای شدیدی صبح‌گاهان. (83) پس بی‌نیاز نکرد آن‌ها را آن‌چه کسب کرده بودند. (84) و خلق نکردیم آسمان‌ها و زمین را و آن‌چه بین این دو است، مگر به حق و به یقین زمان مقرر قطعا آینده است. پس گذشت کن، گذشتی زیبا. (85)

و آیات خویش بآنها دادیم و از آن روی گردان بودند (81) و در کوهها خانه‏های بیخطر میترا- شیدند (82)
و چون بصبح در شدند دچار صیحه شدند (83) و آنچه میکردند کاری برای‏شان نساخت (84) ما آسمانها و زمین را با هر چه ما بین آن هست نیافریده‏ایم جز بحق و قیامت آمد نیست، پس گذشت کن، گذشتی نکو (85)

و آیات خود را به آنان دادیم، و [لی‏] از آنها اعراض کردند. (81) و [برای خود] از کوه‏ها خانه‏هایی می‏تراشیدند که در امان بمانند. (82) پس صبحدم، فریاد [مرگبار]، آنان را فرو گرفت. (83) و آنچه به دست می‏آوردند، به کارشان نخورد. (84) و ما آسمانها و زمین و آنچه را که میان آن دو است جز به حق نیافریده‏ایم، و یقینا قیامت فرا خواهد رسید. پس به خوبی صرف نظر کن، (85)

و ما نشانه‏های خود را (مانند خارج شدن شتر از سنگ و غیره) به آنان دادیم پس از آنها رویگردان شدند. (81) و آنها در (دل) کوه‏ها خانه‏هایی را می‏تراشیدند در حالی که ایمن (از فروریزی و رهیابی دشمن) بودند. (82) پس صیحه (آسمانی) آنها را فرا گرفت در حالی که وارد صبح شده بودند. (83) پس آنچه که کسب می‏کردند (از مسکن و اولاد و اموال، چیزی از عذاب خدا را) از آنها دفع نکرد. (84) و ما آسمان‏ها و زمین و آنچه را که در میان آنهاست جز به حق (و هدفی والا و عقلانی) نیافریده‏ایم، و بی‏تردید قیامت آمدنی است (و کفار را کیفر خواهیم داد) پس به نحوی نیکو (تا آن گاه که مأمور به جنگ نشده‏ای) گذشت کن. (85)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه