سوره رعد – آیه 16

قُلْ مَنْ رَبُّ السَّماواتِ وَ الْأرْضِ قُلِ اللّهُ قُلْ أ فَاتَّخَذْتُمْ مِنْ دونِهِ أوْلیاءَ لا یَمْلِکونَ لِأنْفُسِهِمْ نَفْعاً وَ لا ضَرّاً قُلْ هَلْ یَسْتَوی الْأعْمی وَ الْبَصیرُ أمْ هَلْ تَسْتَوی الظُّلُماتُ وَ النّورُ أمْ جَعَلوا لِلّهِ شُرَکاءَ خَلَقوا کَخَلْقِهِ فَتَشابَهَ الْخَلْقُ عَلَیْهِمْ قُلِ اللّهُ خالِقُ کُلِّ شَیْءٍ وَ هُوَ الْواحِدُ الْقَهّارُ (16)

بگو: «کیست پروردگار آسمان‌ها و زمین؟» بگو: «الله.» بگو: «آیا پس می‌گیرید از غیر او سرپرستانی که مالک نمی‌شوند برای خودشان نفعی و نَه ضرری؟» بگو: «آیا مساوی می‌شود کور و بینا؟ یا آیا مساوی می‌شود ظلمت‌ها و نور؟» آیا قرار دادند برای الله شریکانی که خلق کرده‌اند مانند خلق او، پس مشتبه شده است خلقت برای آن‌ها، بگو: «الله خلق کننده همه چیز است و او است یکتای بسیار چیره» (16)

بگو پروردگار آسمانها و زمین کیست؟ بگو خدای یکتاست، بگو: پس چرا غیر او دوستانی گرفته‏اید که اختیار سود و زیان خویش ندارند، بگو مگر کور و بینا یکسان است و مگر ظلمات و نور یکسان است، مگر شریکانی که برای خدا نهاده‏اند، خلقتی چون خلقت خدا کرده‏اند و خلقتها بر آنها مشتبه شده؟ بگو خالق همه چیز خدا است و اوست یگانه مقتدر (16)

بگو: «پروردگار آسمانها و زمین کیست؟» بگو: «خدا!» بگو: «پس آیا جز او سرپرستانی گرفته‏اید که اختیار سود و زیان خود را ندارند؟» بگو: «آیا نابینا و بینا یکسانند؟ یا تاریکیها و روشنایی برابرند؟ یا برای خدا شریکانی پنداشته‏اند که مانند آفرینش او آفریده‏اند و در نتیجه، [این دو] آفرینش بر آنان مشتبه شده است؟» بگو: «خدا آفریننده هر چیزی است، و اوست یگانه قهار.» (16)

(به مشرکان) بگو: چه کسی پروردگار آسمان‏ها و زمین است؟ (سپس خود) بگو: اللییه (زیرا جوابی به غیر این نیست و آنها از روی عناد ساکت‏اند. و به عنوان انکار و استبعاد عقلی) بگو: پس آیا غیر او یاوران و سرپرستانی گرفته‌اید که برای خودشان نیز تسلط بر سود و زیانی ندارند؟! بگو: آیا نابینا و بینا یکسانند؟ یا تاریکیها و نور برابرند؟ یا مگر برای خداوند شریکانی قرار داده‌اند که آنها نیز همانند آفریده‌های خدا (چیزهایی) آفریده‌اند که دو رقم آفرینش یا آفریده‌ها یا آفریننده‌ها بر آنها مشتبه شده (و از این رو شرکا را نیز مستحق عبادت دیده‌اند)؟ بگو: (بی‌تردید) آفریننده همه چیز خداست و اوست یگانه و غالب و مسلّط کامل (بر همه اجزاء عالم هستی). (16)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه