سوره یوسف – آیه 111

لَقَدْ کانَ فی قَصَصِهِمْ عِبْرَةٌ لِأولی الْألْبابِ ما کانَ حَدیثاً یُفْتَری وَ لکِنْ تَصْدیقَ الَّذی بَیْنَ یَدَیْهِ وَ تَفْصیلَ کُلِّ شَیْءٍ وَ هُدیً وَ رَحْمَةً لِقَوْمٍ یُؤْمِنونَ (111)

قطعاً به تحقیق باشد در قصه‌هاشان عبرتی برای صاحبان خرد. نبود حدیثی به دروغ جعل شده، ولیکن تصدیق کننده به آن‌چه قبل او است و توضیح مفصل هر چیزی و هدایتی و رحمتی برای قوم (که) ایمان می‌آورند. (111)

در اخبارشان برای صاحبان خرد عبرتی است، این سخنی نیست که ساخته باشند بلکه تصدیق ما سبق آنست و توضیح همه چیز با هدایتی و رحمتی برای گروهی که باور میدارند (111)

به راستی در سرگذشت آنان، برای خردمندان عبرتی است. سخنی نیست که به دروغ ساخته شده باشد، بلکه تصدیق آنچه [از کتابهایی‏] است که پیش از آن بوده و روشنگر هر چیز است و برای مردمی که ایمان می‏آورند رهنمود و رحمتی است. (111)

به یقین در سرگذشت آنان (رسولان و امیتشان) برای صاحبان خرد عبرتی است. (این قرآن) سخنی نیست که بتوان به دروغ بافت و لکن تصدیق‏کننده چیزی است (از کتاب‏های آسمانی) که پیشاپیش اوست و تفصیل‏دهنده هر چیزی (از امور دینی و معارف معنوی) است و هدایت و رحمتی است برای مردمی که ایمان دارند. (111)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه