سوره رعد – آیه 37 و 38

وَ کَذلِکَ أنْزَلْناهُ حُکْماً عَرَبیّاً وَ لَئِنِ اتَّبَعْتَ أهْواءَهُمْ بَعْدَ ما جاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ ما لَکَ مِنَ اللّهِ مِنْ وَلیٍّ وَ لا واقٍ (37) وَ لَقَدْ أرْسَلْنا رُسُلاً مِنْ قَبْلِکَ وَ جَعَلْنا لَهُمْ أزْواجاً وَ ذُرّیَّةً وَ ما کانَ لِرَسولٍ أنْ یَأْتیَ بِآیَةٍ إلاَّ بِإذْنِ اللّهِ لِکُلِّ أجَلٍ کِتابٌ (38)

و این‌گونه نازل کردیم آن را فرمانی فصیح و چنان‌چه تبعیت کنی هواهای (نفسانی) آن‌ها را بعد آن‌چه آمد تو را از علم، نیست برای تو از (جانب) الله از سرپرست و نَه حفاظت‌کننده‌ای. (37) و قطعاً به تحقیق رستادیم رسولانی از قبل تو و قرار دادیم برای آن‌ها همسرانی و دودمانی و نسزد رسولی را که بیاورد نشانه‌ای خاص مگر به اذن الله. برای هر چیزی مهلتی مقرر شده (38)

بدینسان، قرآن را نازل کرده‏ایم ذاکونی بزبان عرب. اگر با وجود دانشی که سوی تو آمده هوسهایشانرا پیروی کنی در قبال خدا دوست و نگهداری نخواهی داشت (37) پیش از تو [نیز] پیمبرانی فرستادیم که همسران و فرزندان داشتند و هیچ پیمبری حق نداشت جز باجازه خدا آیتی بیارد که هر مدتی را مکتوبی هست (38)

و بدین سان آن [قرآن‏] را فرمانی روشن نازل کردیم، و اگر پس از دانشی که به تو رسیده [باز] از هوسهای آنان پیروی کنی، در برابر خدا هیچ دوست و حمایتگری نخواهی داشت. (37) و قطعا پیش از تو [نیز] رسولانی فرستادیم، و برای آنان زنان و فرزندانی قرار دادیم. و هیچ پیامبری را نرسد که جز به اذن خدا معجزه‏ای بیاورد. برای هر زمانی کتابی است. (38)

و همان‏گونه (که کتاب بر پیامبران نازل کردیم) این کتاب را در حالی که سراپا حکم به حق و حکمت متعالی و به زبان عربی است بر تو فرو فرستادیم (تا آن را بهتر بفهمند)، و اگر پس از دانشی که به تو رسیده پیروی از هواهای آنها کنی (مثلا قبله یا تثلیث آنها را بپذیری) تو را از جانب خدا هیچ سرپرست و نگهدارنده‏ای نخواهد بود. (37) و حقیا که ما فرستادگانی را پیش از تو فرستادیم و برای آنها نیز همسران و فرزندانی قرار دادیم (زیرا بشر بودند نه فرشته) و هیچ فرستاده‏ای را سزاوار و مقدور نبوده که نشانه و معجزه‏ای بیاورد مگر به اذن و اراده خدا (زیرا) برای هر وقتی (طبق اقتضای حکمت) نوشته و حکمی مقرر است (پس غیر خدا هر چند پیامبر نمی‏تواند هر زمان که بخواهد معجزه بیاورد). (38)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه