سوره رعد – آیه 4 تا 6

وَ فی الْأرْضِ قِطَعٌ مُتَجاوِراتٌ وَ جَنّاتٌ مِنْ أعْنابٍ وَ زَرْعٌ وَ نَخیلٌ صِنْوانٌ وَ غَیْرُ صِنْوانٍ یُسْقی بِماءٍ واحِدٍ وَ نُفَضِّلُ بَعْضَها عَلی بَعْضٍ فی الْأُکُلِ إنَّ فی ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَعْقِلونَ (4) وَ إنْ تَعْجَبْ فَعَجَبٌ قَوْلُهُمْ أ إذا کُنّا تُراباً أ إنّا لَفی خَلْقٍ جَدیدٍ أولئِکَ الَّذینَ کَفَروا بِرَبِّهِمْ وَ أولئِکَ الْأغْلالُ فی أعْناقِهِمْ وَ أولئِکَ أصْحابُ النّارِ هُمْ فیها خالِدونَ (5) وَ یَسْتَعْجِلونَکَ بِالسَّیِّئَةِ قَبْلَ الْحَسَنَةِ وَ قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِهِمُ الْمَثُلاتُ وَ إنَّ رَبَّکَ لَذو مَغْفِرَةٍ لِلنّاسِ عَلی ظُلْمِهِمْ وَ إنَّ رَبَّکَ لَشَدیدُ الْعِقابِ (6)

و در زمین قطعه‌هایی مجاور هم و باغ‌هایی از انگورها و کشتزار و نخل‌های هم‌ریشه و غیر هم‌ریشه، آبیاری می‌شوند به آبی واحد و فضیلت دادیم بعض آن را بر بعض (دیگر) در خوراکی. به یقین در آن نشانه‌های خاصی است برای قومی که تعقل می‌ورزند. (4) و اگر تعجب می‌کنی، پس عجیب سخن آن‌ها است: «آیا هنگامی که بودیم خاک، آیا ما قطعاً در آفرینشی جدید هستیم؟». آن‌ها کسانی هستند که کفر ورزیدند به پروردگارشان و آن‌ها بندهایی است در گردن‌هایشان و آن‌ها هم‌نشینان آتش هستند. آن‌ها در آن جاوانگان هستند. (5)و تعجیل می‌طلبند تو را به سختی قبل نیکی و به تحقیق گذشت از قبلشان مانندها (درعقوبت‌ها) و به یقین پروردگار تو قطعاً دارای پوشش (اعمال) است برای مردم بر ظلمشان و به یقین پروردگار تو قطعاً شدید العقاب است. (6)

در زمین پاره‏های مجاور هست و باغها از تاک و کشت و نخل، از یک بن و غیر یک بن، که از یک آب سیراب میشود، اما [میوه‏] بعض آنرا ببعض دیگر برتری میدهیم، که در این برای گروهی که خرد وری کنند، برتهاست (4) اگر شگفت آری شگفت، گفتارشان است که راستی وقتی خاک شدیم از نو زنده میشویم! همان کسان که منکر پروردگارشان شده‏اند، آنها غلها بگردنشان است، و آنها اهل جهنمند و، خودشان، در آن جاودانند (5) به وقوع عذاب پیش از رحمت شتاب دارند، پیش از آنها عذابها بوده که پروردگارت نسبت بکسان با وجود ستم کرد- نشان اهل مغفرت است و هم پروردگارت سنگین مجازات است (6)

و در زمین قطعاتی است کنار هم، و باغهایی از انگور و کشتزارها و درختان خرما، چه از یک ریشه و چه از غیر یک ریشه، که با یک آب سیراب می‏گردند، و [با این همه‏] برخی از آنها را در میوه [از حیث مزه و نوع و کیفیت‏] بر برخی دیگر برتری می‏دهیم. بی گمان در این [امر نیز] برای مردمی که تعقل می‏کنند دلایل [روشنی‏] است. (4) و اگر عجب داری، عجب از سخن آنان [کافران‏] است که: «آیا وقتی خاک شدیم، به راستی در آفرینش جدیدی خواهیم بود؟» اینان همان کسانند که به پروردگارشان کفر ورزیده‏اند و در گردنهایشان زنجیرهاست، و آنان همدم آتشند و در آن ماندگار خواهند بود. (5) و پیش از رحمت، شتابزده از تو عذاب می‏طلبند و حال آنکه پیش از آنان [بر کافران‏] عقوبتها رفته است، و به راستی پروردگار تو نسبت به مردم- با وجود ستمشان- بخشایشگر است، و به یقین پروردگار تو سخت‏کیفر است. (6)

و در روی زمین قطعاتی است در کنار هم و باغ‏هایی از انگور، و کشت و زرعی، و درختان خرمایی از یک ریشه و از ریشه‏های متعدد، که همه با یک آب سیراب می‏گردند و با این حال برخی از آنها را بر برخی دیگر در محصول برتری می‏دهیم. حقیا که در این (تنوع خلقت) نشانه‏هایی است برای گروهی که خرد را به کار می‏برند. (4) و اگر (از چیزی) تعجب می‏کنی پس تعجب‏آور گفتار آنهاست که (گویند) آیا آن گاه که (پس از مرگ) خاک شدیم آیا به راستی ما در آفرینش جدیدی خواهیم بود؟ آنهایند کسانی که به پروردگارشان کفر ورزیدند و آنها در گردنشان غل و زنجیرها (ی ضلالت در دنیا و آتشین در آخرت) است، و آنها اهل آتش‏اند که در آن جاودانند. (5) و آنها پیش از (طلب) رحمت، شتاب در (نزول) عذاب را از تو می‏خواهند در حالی که (می‏دانند) قبل از آنها بلاهای عبرت‏آموز (بر امم سابقه) گذشته است. و حقیا که پروردگار تو بر مردم با وجود ستمشان صاحب آمرزشی (بزرگ) است و البته پروردگارت (نسبت به مستحقین عذاب) سخت‏کیفر است. (6)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه