سوره رعد – آیه 40 تا 42

وَ إنْ ما نُریَنَّکَ بَعْضَ الَّذی نَعِدُهُمْ أوْ نَتَوَفَّیَنَّکَ فَإنَّما عَلَیْکَ الْبَلاغُ وَ عَلَیْنا الْحِسابُ (40)أ وَ لَمْ یَرَوْا أنّا نَأْتی الْأرْضَ نَنْقُصُها مِنْ أطْرافِها وَ اللّهُ یَحْکُمُ لا مُعَقِّبَ لِحُکْمِهِ وَ هُوَ سَریعُ الْحِسابِ (41)وَ قَدْ مَکَرَ الَّذینَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلِلّهِ الْمَکْرُ جَمیعاً یَعْلَمُ ما تَکْسِبُ کُلُّ نَفْسٍ وَ سَیَعْلَمُ الْکُفّارُ لِمَنْ عُقْبَی الدّارِ (42)

و چنان چه نشان دهیم تو را بعض آن‌چه وعده می‌دهیم آن‌ها را وفات دهیم تو را، پس این است و جز این نیست که بر تو ابلاغ است و بر ما حساب (40) آیا ندیده‌اند که سراغ زمین می‌آییم و ناقص می‌کنیم آن را از اطرافش و الله حکم می‌کند، نیست بازگرداننده‌ای برای حکم او و او زود شمارش است؟ (41) و به تحقیق نقشه کشیدند کسانی از قبل آن‌ها، پس برای الله است نقشه(ها) همه‌اش. می‌داند آن‌چه کسب می‌کند هر نفسی و به زودی خواهند دانسن کافران برای کیست سرای عاقبت (42)

یا شمه‏ای از آن عذاب را که بایشان وعده داده‏ایم بتو نشان میدهیم و یا عمر تو را بسر می‏بریم که فقط بلاغ بعهده تو است و حساب با ماست (40) مگر نمی‏بینند که ما داریم این سرزمین را از اطراف آن نقصان میدهیم، خدا حکم میکند و حکم وی پی جو ندارد و حساب وی با شتاب است (41) کسانی که پیش از آنها بوده‏اند [نیز] نیرنگ میکرده‏اند ولی تدبیرها همه از آن خداست، که میداند هر کسی چه میکند و بزودی کافران دانند که عاقبت آنسرای کر است (42)

و اگر پاره‏ای از آنچه را که به آنان وعده می‏دهیم به تو بنمایانیم، یا تو را بمیرانیم، جز این نیست که بر تو رساندن [پیام‏] است و بر ما حساب [آنان‏]. (40) آیا ندیده‏اند که ما [همواره‏] می‏آییم و از اطراف این زمین می‏کاهیم؟ و خداست که حکم می‏کند. برای حکم او بازدارنده‏ای نیست، و او به سرعت حسابرسی می‏کند. (41) و به یقین، کسانی که پیش از آنان بودند نیرنگ کردند، ولی همه تدبیرها نزد خداست. آنچه را که هر کسی به دست می‏آورد می‏داند. و به زودی کافران بدانند که فرجام آن سرای از کیست. (42)

و اگر پاره‏ای از آنچه را که به آنها وعده می‏دهیم (کیفرهای دنیوی) به تو نشان دهیم یا تو را (پیش از آن) قبض روح کنیم، جز این نیست که بر عهده تو رساندن پیام است (نه دیدن عذاب آنان) و بر عهده ما محاسبه (و مجازات) است (نه اجبار به ایمان و نه قبول هر پیشنهاد). (40) و آیا ندیدند که ما به این زمین رو می‏آوریم و همواره از اطراف و کناره‏های آن می‏کاهیم؟ (از افراد و جامعه‏ها و دانشمندان و دولت‏ها و تمدن‏ها کم کرده یا نابود می‏نماییم) و خداست که (درباره همه حوادث جهان) حکم می‏کند، در حالی که هرگز حکم او را بازگرداننده‏ای نیست، و او حسابرسی سریع است. (41) و به یقین کسانی که پیش از اینان بودند (در مخالفت با خدا و فرستادگانش) مکر و نیرنگ کردند، حال آنکه همه نیرنگ‏ها از آن خداست (کیفیت و عاملان و راه ابطال همه در تحت علم و اراده اوست) آنچه را که هر کس به دست می‏آورد می‏داند، و به زودی کافران خواهند دانست که عاقبت این سرای از آن کیست. (عاقبت این زمین حکومت صالحان است، یا عاقبت دنیا آخرتی خوش برای نیکان است.) (42)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه