سوره بقره – آیه ۲۰۳

وَ اذْکُروا اللّهَ فی أیّامٍ مَعْدوداتٍ فَمَنْ تَعَجَّلَ فی یَوْمَیْنِ فَلا إثْمَ عَلَیْهِ وَ مَنْ تَأخَّرَ فَلا إثْمَ عَلَیْهِ لِمَنِ اتَّقی وَ اتَّقوا اللّهَ وَ اعْلَموا أنَّکُمْ إلَیْهِ تُحْشَرونَ (۲۰۳)

و (بسیار) یاد کنید الله را در زمان‌هایی شمرده شده‌، پس کسی که تعجیل کند در دو روز، پس نیست گناهی بر او و کسی که تأخیر کند، نیست گناهی بر او، برای کسی که تقوا پیشه کند و تقوا پیشه کنید الله را و بدانید که شما به سوی او محشور می‌شوید. (۲۰۳)

خدا را در روزهایی چند یاد کنید، هر که در دو روز، کند، بشتاب، گناهی بر او نیست. و هر که دیرتر کند، اگر پرهیزکار باشد، گناهی بر او نیست. از خدا بترسید و بدانید که در پیشگاه او فراهم میشوید (۲۰۳)

و خدا را در روزهایی معین یاد کنید، پس هر کس شتاب کند [و اعمال را] در دو روز [انجام دهد]، گناهی بر او نیست، و هر که تأخیر کند [و اعمال را در سه روز انجام دهد] گناهی بر او نیست. [این اختیار] برای کسی است که [از محرمات‏] پرهیز کرده باشد. و از خدا پروا کنید و بدانید که شما را به سوی او گرد خواهند آورد. (۲۰۳)

و خدا را در (شب و) روزهای معدودی (۱۱ و ۱۲ و ۱۳ ذی حجه، که حاجیان باید در منی باشند، به ذکر و نماز و سنگ‏زدن به جمره‏ها) یاد کنید. پس هر که در دو روز (اعمال را انجام دهد و) شتاب به کوچ کند گناهی بر او نیست، و کسی هم که (تا روز سوم) تأخیر کند گناهی بر او نیست، (و این اختیار) برای کسی است (که در حال احرام از صید و آمیزش با زن) پرهیز کرده باشد. و از خدا پروا کنید و بدانید که حتما همه شما (در آخرت) به سوی او گرد آورده می‏شوید. (۲۰۳)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه