سوره مائده – آیه 89

لا یُؤاخِذُکُمُ اللّهُ بِاللَّغْوِ فی أیْمانِکُمْ وَ لکِنْ یُؤاخِذُکُمْ بِما عَقَّدْتُمُ الْأیْمانَ فَکَفّارَتُهُ إطْعامُ عَشَرَةِ مَساکینَ مِنْ أوْسَطِ ما تُطْعِمونَ أهْلیکُمْ أوْ کِسْوَتُهُمْ أوْ تَحْریرُ رَقَبَةٍ فَمَنْ لَمْ یَجِدْ فَصیامُ ثَلاثَةِ أیّامٍ ذلِکَ کَفّارَةُ أیْمانِکُمْ إذا حَلَفْتُمْ وَ احْفَظوا أیْمانَکُمْ کَذلِکَ یُبَیِّنُ اللّهُ لَکُمْ آیاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرونَ (89)

مؤاخذه نمی‌کند شما را الله به لغو در سوگندهایتان، ولیکن مؤاخذه می‌کند به آن‌چه بسته‌اید سوگند، پس کفاره آن، اطعام ده فقیر از میانه آن‌چه اطعام می‌کنید اهل خود را یا پوشاندشان یا آزاد کردن بنده‌ای، پس کسی که نمی‌یابد، پس روزه داشتن سه روز، آن کفاره سوگندهای شما است هنگامی که سوگند خوردید و حفظ کنید سوگندهایتان را، این‌گونه آشکارا بیان می‌کند الله برای شما آیاتش را، باشد شما شکر گزارید. (89)

خدا شما را به سوگندهای بی- قصدتان مؤاخذه نمیکند ولی شما را بسوگندهایی که قصد آن داشته‏اید مؤاخذه میکند، کفاره آن غذا دادن ده مستمند است، از غذای معمول که بکسان خود میخورانید، یا پوشانیدن آنها، یا آزاد کردن بنده‏ای، و هر که نیابد، روزه داشتن سه روز. این کفاره قسمهای شماست، وقتی قسم یاد کرده‏اید [و شکسته‏اید]، قسمهای خویش را محفوظ دارید. بدین- گونه خدا آیه‏های خویش را برای شما بیان میکند، شاید سپاس دارید. (89)

خدا شما را به سوگندهای بیهوده‏تان مؤاخذه نمی‏کند، ولی به سوگندهایی که [از روی اراده‏] می‏خورید [و می‏شکنید] شما را مؤاخذه می‏کند. و کفاره‏اش خوراک دادن به ده بینواست- از غذاهای متوسطی که به کسان خود می‏خورانید- یا پوشانیدن آنان یا آزاد کردن بنده‏ای. و کسی که [هیچ یک از اینها را] نیابد [باید] سه روز روزه بدارد. این است کفاره سوگندهای شما وقتی که سوگند خوردید. و سوگندهای خود را پاس دارید. این گونه خداوند آیات خود را برای شما بیان می‏کند، باشد که سپاسگزاری کنید. (89)

خداوند شما را به خاطر (شکستن) سوگندهای لغو و بی‏قصدتان مؤاخذه نمی‏کند، و لکن شما را به خاطر (شکستن) سوگندهایی که با اراده جدی خورده‏اید مؤاخذه می‏کند پس کفاره (شکستن) آن طعام دادن به ده فقیر است از متوسط آنچه به خانواده خود می‏خورانید یا لباس پوشاندن بر آنها یا آزاد نمودن یک برده، پس اگر کسی (اینها را) نیابد (کفاره او) سه روز روزه است. این است کفاره سوگندهای شما وقتی که سوگند یاد کردید (و شکستید)، و باید سوگندهای خود را حفظ کنید (و نشکنید). این گونه خداوند آیات خود را برای شما روشن می‏کند، شاید سپاس گزارید. (89)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه