سوره بقره – آیه ۱۷۳

إنَّما حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَةَ وَ الدَّمَ وَ لَحْمَ الْخِنْزیرِ وَ ما أُهِلَّ بِهِ لِغَیْرِ اللّهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَیْرَ باغٍ وَ لا عادٍ فَلا إثْمَ عَلَیْهِ إنَّ اللّهَ غَفورٌ رَحیمٌ (۱۷۳)

این است و جز این نیست که حرام کرده بر شما مردار و خون و گوشت خوک و آن‌چه ندا داده شده به غیر الله. پس کسی که ناچار است (به) غیر از ستم‌کاری و و نه (از روی) از حد گذراندن، پس نیست گناهی بر او. به یقین الله بسیار آمرزنده همیشه بخشاینده (بر مؤمنان) است. (۱۷۳)

مردار و خون و گوشت خوک و ذبحی که نام غیر خدا بر آن یاد شده بر شما حرام است و هر که ناچار باشد، نه مفرط و متجاوز، گناهی بر او نیست که خدا بخشنده است و رحیم (۱۷۳)

[خداوند،] تنها مردار و خون و گوشت خوک و آنچه را که [هنگام سر بریدن‏] نام غیر خدا بر آن برده شده، بر شما حرام گردانیده است. [ولی‏] کسی که [برای حفظ جان خود به خوردن آنها] ناچار شود، در صورتی که ستمگر و متجاوز نباشد بر او گناهی نیست، زیرا خدا آمرزنده و مهربان است. (۱۷۳)

جز این نیست که (خداوند) بر شما، مردار و خون و گوشت خوک و حیوانی را که (وقت تذکیه) نام غیر خدا بر آن برده شده حرام کرده. اما کسی که ناچار (از خوردن آنها) شود در حالی که در اصل طالب آن نبوده (و بر ضد امام عدل قیام نکرده) و از حد ضرورت هم تجاوز ننموده باشد بر او گناهی نیست، که خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است. (۱۷۳)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه