سوره بقره – آیه ۲۳ تا ۲۵

وَ إنْ کُنْتُمْ فی رَیْبٍ مِمّا نَزَّلْنا عَلی عَبْدِنا فَأْتوا بِسورَةٍ مِنْ مِثْلِهِ وَ ادْعوا شُهَداءَکُمْ مِنْ دونِ اللّهِ إنْ کُنْتُمْ صادِقینَ (۲۳)

فَإنْ لَمْ تَفْعَلوا وَ لَنْ تَفْعَلوا فَاتَّقوا النّارَ الَّتی وَقودُها النّاسُ وَ الْحِجارَةُ أُعِدَّتْ لِلْکافِرینَ (۲۴)

وَ بَشِّرِ الَّذینَ آمَنوا وَ عَمِلوا الصّالِحاتِ أنَّ لَهُمْ جَنّاتٍ تَجْری مِنْ تَحْتِها الْأنْهارُ کُلَّما رُزِقوا مِنْها مِنْ ثَمَرَةٍ رِزْقاً قالوا هذا الَّذی رُزِقْنا مِنْ قَبْلُ وَ أُتوا بِهِ مُتَشابِهاً وَ لَهُمْ فیها أزْواجٌ مُطَهَّرَةٌ وَ هُمْ فیها خالِدونَ (۲۵)

و اگر بودید در تردیدی از آن‌چه نازل کردیم بر بنده خودمان، پس بیاورید سوره‌ای از مانند او و دعوت کنید شاهدانتان را از غیر الله، اگر باشید راست‌گویان. (۲۴) پس اگر انجام ندادید و و هرگز انجام نمی‌دهید، پس بپرهیزید آتشی را که برافروختگی‌هایش، مردم و سنگ‌ها هستند، مهیا شده است برای کافران. (۲۴) و بشارت بده کسانی را که ایمان آورده و عمل کرده‌اند نیکی‌ها را که برای آن‌ها باغ‌هایی است (که) جریان دارد از زیر آن نهرهایی. هرگاه روزی می‌شوند از آن، از ثمره‌ای روزی‌ای، گویند: «این همان است که روزی ما شده بود از قبل.» و آورده می‌شود مانند آن و برای آن‌ها در آن، زوج‌هایی پاکیزه است و آن‌ها در آن جاودانگان هستند. (۲۵)

و اگر، از آنچه بر بنده خویش نازل کرده‏ایم، بشک اندرید، سوره‏ای مانند آن بیارید و اگر راست میگویید، غیر خدا یاران خویش را بخوانید (۲۳) و اگر نکردید و هرگز نخواهید کرد، از آتشی که هیزمش مردم است و سنگ و برای کافران مهیا شده، بترسید (۲۴) کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده‏اند، نویدشان ده که بهشتها دارند که جویها در آن روانست. و چون میوه‏ای از آن روزیشان شود گویند: این همانست که از پیش روزی ما شده بود و همانند آن بدهندشان. در آنجا همسران پاکیزه دارند و خودشان، در آن جاودانند (۲۵)

و اگر در آنچه بر بنده خود نازل کرده‏ایم شک دارید، پس- اگر راست می‏گویید- سوره‏ای مانند آن بیاورید و گواهان خود را- غیر خدا- فرا خوانید. (۲۳) پس اگر نکردید- و هرگز نمی‏توانید کرد- از آن آتشی که سوختش مردمان و سنگها هستند، و برای کافران آماده شده، بپرهیزید. (۲۴) و کسانی را که ایمان آورده‏اند و کارهای شایسته انجام داده‏اند، مژده ده که ایشان را باغهایی خواهد بود که از زیر [درختان‏] آنها جویها روان است. هر گاه میوه‏ای از آن روزی ایشان شود، می‏گویند: «این همان است که پیش از این [نیز] روزی ما بوده.» و مانند آن [نعمتها] برای آنها آورده شود و در آنجا همسرانی پاکیزه خواهند داشت و در آنجا جاودانه بمانند. (۲۵)

و اگر در آنچه ما بر بنده خود فرو فرستاده‏ایم شک دارید پس یک سوره مانند آن را (در فصاحت و زیبایی لفظ و بلاغت و ژرفایی محتوا، و یا از مردی همانند او امیی و درس ناخوانده) بیاورید و (در این کار) آنچه غیر از خدا یاور و گواه دارید فرا خوانید اگر راستگویید (تا گواهی دهند که سوره شما همانند سوره ماست). (۲۳) و اگر (چنین کاری) نکردید و هرگز نتوانید کرد، پس بپرهیزید از آتشی که هیزم آن مردم‏اند و سنگ‏ها، که برای کافران مهییا شده است. (۲۴) و کسانی را که ایمان آورده و عمل‏های شایسته کرده‏اند بشارت ده که برای آنها بهشت‏ها یا باغ‏هایی است که از زیر (ساختمان و درختان) آنها نهرها روان است، هر گاه از آن باغ‏ها از میوه‏ای به آنها روزی داده شود گویند: این همان است که از پیش (در دنیا) روزی ما شده است، و همه میوه‏ها به نزد آنان (در زیبایی و لطافت) شبیه هم آورده می‏شوند و برای آنها در آنجا همسرانی است پاکیزه (از عادت زنانه و مرض و بد خویی) و آنها در آن جاودانه‏‌اند. (۲۵)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه