سوره آل عمران – آیه 180

وَ لا یَحْسَبَنَّ الَّذینَ یَبْخَلونَ بِما آتاهُمُ اللّهُ مِنْ فَضْلِهِ هُوَ خَیْراً لَهُمْ بَلْ هُوَ شَرٌّ لَهُمْ سَیُطَوَّقونَ ما بَخِلوا بِهِ یَوْمَ الْقیامَةِ وَ لِلّهِ میراثُ السَّماواتِ وَ الْأرْضِ وَ اللّهُ بِما تَعْمَلونَ خَبیرٌ (180)

و به حساب نیاورند کسانی که بخل می ورزند به آن‌چه داده آن‌ها را الله از فضلش، آن خیری است برای آن‌ها، بلکه آن شری برای آن‌ها. به زودی می‌گیرد گردنشان را آن‌چه بخل ورزیدند به آن، زمان قیامت و برای الله است میراث آسمان‌ها و زمین و الله به آن‌چه عمل می‌کنید کاملاً با خبر است. (180)

کسانی که در باره چیزها که خدا از کرم خویش داده است شان بخل میکنند اینرا خیر خویش مپندارند که شرشان است روز قیامت مایه بخلشان طوق گردنشان میشود، میراث آسمانها و زمین از آن خداست و خدا از آنچه میکنید آگاهست. (180)

و کسانی که به آنچه خدا از فضل خود به آنان عطا کرده، بخل می‏ورزند، هرگز تصور نکنند که آن [بخل‏] برای آنان خوب است، بلکه برایشان بد است. به زودی آنچه که به آن بخل ورزیده‏اند، روز قیامت طوق گردنشان می‏شود. میراث آسمانها و زمین از آن خداست، و خدا به آنچه می‏کنید آگاه است. (180)

و کسانی که به آنچه خدا از فضل و رحمتش به آنها داده (از علم به کتاب آسمانی و مال دنیا) بخل می‏ورزند گمان نکنند که آن بخل به خیر آنهاست، بلکه شری است برای آنها، به زودی آنچه بدان بخل ورزیده‏اند (تجسم عینی آن علم و مال به صورت زنجیر) در روز قیامت طوق گردنشان می‏شود، و میراث آسمان‏ها و این زمین از آن خداست (همه فانی می‏شوند و او می‏ماند) و خدا به آنچه می‏کنید آگاه است. (180)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه