سوره انعام _ آیه 91

وَ ما قَدَروا اللّهَ حَقَّ قَدْرِهِ إذْ قالوا ما أنْزَلَ اللّهُ عَلی بَشَرٍ مِنْ شَیْءٍ قُلْ مَنْ أنْزَلَ الْکِتابَ الَّذی جاءَ بِهِ موسی نوراً وَ هُدیً لِلنّاسِ تَجْعَلونَهُ قَراطیسَ تُبْدونَها وَ تُخْفونَ کَثیراً وَ عُلِّمْتُمْ ما لَمْ تَعْلَموا أنْتُمْ وَ لا آباؤُکُمْ قُلِ اللّهُ ثُمَّ ذَرْهُمْ فی خَوْضِهِمْ یَلْعَبونَ (91) 

و نسنجیدند الله را به حق سنجشش، هنگامی که گفتند: «نازل نکرده است الله بر بشری از چیزی.» بگو: «چه کسی نازل کرد کتابی را که آورد آن را موسی، نور و هدایتی برای مردم. قرار دادید آن را کاغذهایی، آشکار کردید آن را و مخفی کردید بسیاری را، تعلیم یافتید آن‌چه را علم نداشتید شما و نه بزرگانتان (نیاکانتان / پدرانتان) .» بگو: «الله.» سپس وا گذارشان (تا) در فرو رفتگیشان بازی کنند. (91)

خدا را چنانکه سزاوار شناختن اوست نشناختند که گفتند: خدا بر بشری چیزی نازل نکرده. بگو: کتابی را که موسی آورد و برای کسان نور و هدایت بود، کی نازل کرده که آنرا جزوه‏ها میکنید و عیان میکنید و بسیاری را نهان میکنید و چیزهایی را که نه شما و نه پدرا- نتان نمیدانستید، تعلیم یافتید؟ بگو خدای یکتا. و بگذارشان که در پر- گویی خویش بازی کنند (91)

و آن گاه که [یهودیان‏] گفتند: «خدا چیزی بر بشری نازل نکرده»، بزرگی خدا را چنان که باید نشناختند. بگو: «چه کسی آن کتابی را که موسی آورده است نازل کرده؟ [همان کتابی که‏] برای مردم روشنایی و رهنمود است، [و] آن را به صورت طومارها درمی‏آورید. [آنچه را] از آن [می‏خواهید] آشکار و بسیاری را پنهان می‏کنید، در صورتی که چیزی که نه شما می‏دانستید و نه پدرانتان، [به وسیله آن‏] به شما آموخته شد.» بگو: «خدا [همه را فرستاده‏]» آن گاه بگذار تا در ژرفای [باطل‏] خود به بازی [سرگرم‏] شوند. (91)

و خدا را آن گونه که سزاوار اوست نشناخته و توصیف نکردند هنگامی که گفتند:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه