سوره مائده – آیه 97

جَعَلَ اللّهُ الْکَعْبَةَ الْبَیْتَ الْحَرامَ قیاماً لِلنّاسِ وَ الشَّهْرَ الْحَرامَ وَ الْهَدْیَ وَ الْقَلائِدَ ذلِکَ لِتَعْلَموا أنَّ اللّهَ یَعْلَمُ ما فی السَّماواتِ وَ ما فی الْأرْضِ وَ أنَّ اللّهَ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلیمٌ (97)

قرار داد الله کعبه، بیت الحرام را (وسیله) استواری برای مردم و ماه حرام و قربانی و (قربانی‌های) قلاده‌داران، آن تا بدانید که الله می‌داند آن‌چه در آسمان‌ها و آن چه در زمین است و آن‌که الله است بر هر چیزی همیشه عالم. (97)

خدا، کعبه، خانه حرام را با ماههای حرام و قربانی، و قربانی قلاده دار، قوام کار مردم کرد، تا بدانید که خدا آنچه را در آسمانها و زمین هست میداند و خدا بهمه چیز داناست (97)

خداوند [زیارت‏] کعبه بیت الحرام را وسیله به پا داشتن [مصالح‏] مردم قرار داده، و ماه حرام و قربانیهای بی‏نشان و قربانیهای نشاندار را [نیز به همین منظور مقرر فرموده است‏]، این [جمله‏] برای آن است تا بدانید که خدا آنچه را در آسمانها و آنچه را در زمین است می‏داند، و خداست که بر هر چیزی داناست. (97)

خداوند، کعبه، آن خانه محترم و امن را و ماه حرام (ماه حج یا چهار ماه حرام) و قربانی بی‏نشان و قربانی‏های نشاندار را وسیله برپایی و قوام (دین و دنیای) مردم قرار داد. این (تشریع عظیم و حکیمانه) برای آن است که بدانید بی‏تردید خداوند آنچه را در آسمان‏ها و آنچه را در زمین است می‏داند و خداوند به همه چیز داناست. (97)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه