سوره بقره – آیه ۹۳

وَ إذْ أخَذْنا میثاقَکُمْ وَ رَفَعْنا فَوْقَکُمُ الطّورَ خُذوا ما آتَیْناکُمْ بِقُوَّةٍ وَ اسْمَعوا قالوا سَمِعْنا وَ عَصَیْنا وَ أُشْرِبوا فی قُلوبِهِمُ الْعِجْلَ بِکُفْرِهِمْ قُلْ بِئْسَما یَأْمُرُکُمْ بِهِ إیمانُکُمْ إنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنینَ (۹۳)

و هنگامی که گرفتیم عهد محکمی شما را و برافراشتیم بالای شما طور را. بگیرید آن‌چه دادیم شما را به قوت و بشنوید. گفتند: «شنیدیم و عصیان کردیم.» و سِرشته شدند در قلب‌هایشان گوساله را، به (واسطه) کفرشان. بگو: «بد است آن‌چه امر می‌کند شما را به آن ایمانتان، (البته) اگر بودید مؤمنان.» (۹۳)

و چون از شما پیمان گرفتیم و کوه طور را بالای شما بردیم آنچه را بشما داده‏ایم محکم بگیرید و بشنوید! گفتند: شنیدیم و عصیان کردیم و بسبب کفرشان دل بگوساله باختند، بگو اگر دعوی ایمان دارید، چیزی که ایمانتان بدان وادارتان میکند بسیار بد است (۹۳)

و آن گاه که از شما پیمان محکم گرفتیم، و [کوه‏] طور را بر فراز شما برافراشتیم، [و گفتیم:] «آنچه را به شما داده‏ایم به جد و جهد بگیرید، و [به دستورهای آن‏] گوش فرا دهید.» گفتند: «شنیدیم و نافرمانی کردیم.» و بر اثر کفرشان، [مهر] گوساله در دلشان سرشته شد. بگو: «اگر مؤمنید [بدانید که‏] ایمانتان شما را به بد چیزی وامی‏دارد.» (۹۳)

و (به یاد آرید) هنگامی که از شما پیمان گرفتیم و کوه طور را بر بالای سرتان بلند کردیم (و گفتیم) آنچه را به شما دادیم (از آیات تورات) به اراده جدیی فرا گیرید، و بشنوید و بپذیرید. آنها (به زبان) گفتند شنیدیم و (به دل گفتند) نافرمانی کردیم، و محبت گوساله در دل‏های آنان به خاطر کفرشان رسوخ یافت. بگو: اگر شما مؤمنید (و ایمانتان شما را به پرستش گوساله و کشتن و تکذیب پیامبران فرمان می‏دهد) پس بد چیزی است آنچه ایمانتان بدان دستورتان می‏دهد! (۹۳)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه