سوره مائده – آیه 45

َ کَتَبْنا عَلَیْهِمْ فیها أنَّ النَّفْسَ بِالنَّفْسِ وَ الْعَیْنَ بِالْعَیْنِ وَ الْأنْفَ بِالْأنْفِ وَ الْأُذُنَ بِالْأُذُنِ وَ السِّنَّ بِالسِّنِّ وَ الْجُروحَ قِصاصٌ فَمَنْ تَصَدَّقَ بِهِ فَهُوَ کَفّارَةٌ لَهُ وَ مَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِما أنْزَلَ اللّهُ فَأولئِکَ هُمُ الظّالِمونَ (45)

و مقرر کردیم بر آن‌ها در آن که جان به جان و چشم به چشم و بینی به بینی و گوش به گوش و دندان به دندان و زخم‌ها را قصاصی، پس کسی که تصدق دهد به آن، پس آن کفاره‌ای است برای او و کسانی که حکم نمی‌کنند به آن‌چه نازل کرد الله، پس آن‌ها، (هم) آن‌ها ظالمان هستند. (45)

در تورات بر یهودان مقرر کرده‏ایم که تن بتن و چشم بچشم و بینی به بینی و گوش بگوش و دندان بدندان و زخمها را قصاص باید، و هر که از آن در گذرد کفاره‏ای برای [گناهان‏] اوست. و هر که طبق آیه‏های منزل خدا حکم نکند آنها، خودشان، ستمگرانند (45)

و در [تورات‏] بر آنان مقرر کردیم که جان در مقابل جان، و چشم در برابر چشم، و بینی در برابر بینی، و گوش در برابر گوش، و دندان در برابر دندان می‏باشد و زخمها [نیز به همان ترتیب‏] قصاصی دارند. و هر که از آن [قصاص‏] درگذرد، پس آن، کفاره [گناهان‏] او خواهد بود. و کسانی که به موجب آنچه خدا نازل کرده داوری نکرده‏اند، آنان خود ستمگرانند. (45)

و ما در آن کتاب بر آنها مقرر داشتیم که جان در برابر جان و چشم در برابر چشم و بینی در برابر بینی و گوش در برابر گوش و دندان در برابر دندان است (و قصاص می‏شوند) و زخم‏ها نیز قصاص دارند، و کسی که به قصاص شدن تن دردهد، برایش کفیاره (آن گناه) است، و هر که از قصاص کردن درگذرد برایش کفیاره (گناهان او) است. و کسانی که بر طبق آنچه خدا نازل نموده داوری نکنند آنهایند که ستمکارند. (45)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه