سوره نساء – آیه 19

یا أیُّها الَّذینَ آمَنوا لا یَحِلُّ لَکُمْ أنْ تَرِثوا النِّساءَ کَرْهاً وَ لا تَعْضُلوهُنَّ لِتَذْهَبوا بِبَعْضِ ما آتَیْتُموهُنَّ إلاَّ أنْ یَأْتینَ بِفاحِشَةٍ مُبَیِّنَةٍ وَ عاشِروهُنَّ بِالْمَعْروفِ فَإنْ کَرِهْتُموهُنَّ فَعَسی أنْ تَکْرَهوا شَیْئاً وَ یَجْعَلَ اللّهُ فیهِ خَیْراً کَثیراً (19)

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! حلال نیست برای شما که ارث برید زنان را به اکراه و تحت فشار قرار ندهید آن‌ها را تا ببرید به بعض آن‌چه داده‌اید آن‌ها را، مگر آن‌که فحشای آشکاری انجام داده باشند و معاشرت کنید آن‌ها را به معروف، پس اگر کراهت دارید آن‌ها را، پس چه بسا که کراهت ورزید چیزا را در حالی که قرار می‌دهد الله در آن خیری بسیار. (19)

شما که ایمان دارید! حلالتان نیست که زنان را باکراه بارث برید، بر آنها سخت مگیرید که پاره‏ای از آنچه را داده‏ایدشان ببرید، مگر آنکه کار بد محقق کند. با زنان بشایستگی سر کنید، اگر از آنها بکراهت در ید باشد که چیزی را مکروه دارید و خدا در آن، خیر بسیار نهاده باشد. (19)

ای کسانی که ایمان آورده‏اید، برای شما حلال نیست که زنان را به اکراه ارث برید و آنان را زیر فشار مگذارید تا بخشی از آنچه را به آنان داده‏اید [از چنگشان به در] برید، مگر آنکه مرتکب زشتکاری آشکاری شوند، و با آنها بشایستگی رفتار کنید و اگر از آنان خوشتان نیامد، پس چه بسا چیزی را خوش نمی‏دارید و خدا در آن مصلحت فراوان قرار می‏دهد. (19)

ای کسانی که ایمان آورده‏اید، بر شما حلال نیست زن‏ها (ی شوهر مرده) را به اکراه (همانند اموال شوهرانشان طبق سنیت جاهلیت) به میراث برید، و حلال نیست زنانی را که شما وارث آنها هستید از ازدواج مانع شوید تا ارثشان را شما ببرید و (نیز) آنها را (که همسر شمایند) در تنگنا قرار مدهید تا پاره‏ای از آنچه به آنها (به عنوان مهر) داده‏اید (از دستشان بیرون) ببرید مگر آنکه کار زشت آشکاری (مانند نشوز و زنا) مرتکب گردند (که در این صورت می‏توانید با تضییقات حلال چیزی بگیرید) و با آنان به نیکی معاشرت کنید، و اگر از آنها کراهت دارید (باز هم با آنان بسازید، زیرا) بسا هست که شما چیزی را مکروه دارید و خدا در آن خیر فراوانی قرار می‏دهد. (19)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه