سوره بقره – آیه ۲۶ و ۲۷

إنَّ اللّهَ لا یَسْتَحْیی أنْ یَضْرِبَ مَثَلاً ما بَعوضَةً فَما فَوْقَها فَأمّا الَّذینَ آمَنوا فَیَعْلَمونَ أنَّهُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّهِمْ وَ أمّا الَّذینَ کَفَروا فَیَقولونَ ما ذا أرادَ اللّهُ بِهذا مَثَلاً یُضِلُّ بِهِ کَثیراً وَ یَهْدی بِهِ کَثیراً وَ ما یُضِلُّ بِهِ إلاَّ الْفاسِقینَ (۲۶)

الَّذینَ یَنْقُضونَ عَهْدَ اللّهِ مِنْ بَعْدِ میثاقِهِ وَ یَقْطَعونَ ما أمَرَ اللّهُ بِهِ أنْ یوصَلَ وَ یُفْسِدونَ فی الْأرْضِ أولئِکَ هُمُ الْخاسِرونَ (۲۷)

به یقین الله شرم نمی‌کند که بزند مَثَلی، چه پشه‌ای را، پس چه بالای آن را. پس اما کسانی که ایمان آوردند، پس می‌دانند که آن حق است از (جانب) پروردگارشان و اما کسانی که کفر ورزیدند، پس می‌گویند: «چه اراده کرده است الله به این مَثَل؟!» گمراه می‌شوند به آن بسیاری و هدایت می‌کند به آن بسیاری را و گمراه نمی‌شوند به آن مگر فاسقان، (۲۶) کسانی که نقض می‌کنند عهد الله را از بعد محکم کردن آن و قطع می‌کنند آن‌چه امر کرده است الله به آن که وصل شوند و فساد می‌کنند در زمین. آن‌ها، (هم) آن‌ها زیان‌کاران هستند. (۲۷)

خدا آزرم نیارد که به پشهکی و کمتر از آن مثلی زند، مؤمنان دانند که این درست است و از پروردگارشان و کافران گویند: خدا از این مثل چه منظور داشت؟ بسیاری را بدان گمراه میکند و بسیاری را بدان هدایت میکند اما جز گروه بدکاران را بدان گمراه نمیکند (۲۶) کسانی که پیمان خدا را پس از بستن میشکنند و رشته‏ای را که خدا به پیوستن آن فرمان داده میگسلند و در زمین تباهی میکنند، آنها، خودشان، زیانکارانند (۲۷)

خدای را از اینکه به پشه‏ای- یا فروتر [یا فراتر] از آن- مثل زند، شرم نیاید. پس کسانی که ایمان آورده‏اند می‏دانند که آن [مثل‏] از جانب پروردگارشان بجاست ولی کسانی که به کفر گراییده‏اند می‏گویند: «خدا از این مثل چه قصد داشته است؟» [خدا] بسیاری را با آن گمراه، و بسیاری را با آن راهنمایی می‏کند و [لی‏] جز نافرمانان را با آن گمراه نمی‏کند. (۲۶) همانانی که پیمان خدا را پس از بستن آن می‏شکنند و آنچه را خداوند به پیوستنش امر فرموده می‏گسلند و در زمین به فساد می‏پردازند آنانند که زیانکارانند. (۲۷)

بی‏تردید خداوند شرم نمی‏کند از اینکه مثلی بزند هر مثلی که باشد، پشه و فراتر از آن یا فروتر از آن، اما کسانی که ایمان آورده‏اند (به واسطه تأمل و درک مقصود، یا تعبید و تسلیم) می‏دانند که آن حق و به جا از جانب پروردگارشان است، و اما کسانی که کفر ورزیده‏اند گویند: خداوند از این مثل چه اراده کرده است؟! (آری خدا با بیان یک حقیقت) بسیاری را بدان گمراه می‏کند (سبب گمراهی اختیاری آنها می‏شود) و بسیاری را بدان هدایت می‏نماید، و جز فاسقان را بدان گمراه نمی‏سازد. (۲۶) همان‏هایی که پیمان خدا را پس از محکم کردنش می‏شکنند (با احکام خدا پس از ثبوت آن به نقل و عقل، مخالفت می‏کنند) و آنچه را که خدا فرمان داده وصل شود (مانند رابطه با ارحام و معصومان و دین) قطع می‏کنند و در روی زمین به فساد می‏پردازند، آنهایند که زیانکارند. (۲۷)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه