سوره بقره – آیه ۹۷ و ۹۸

قُلْ مَنْ کانَ عَدُوّاً لِجِبْریلَ فَإنَّهُ نَزَّلَهُ عَلی قَلْبِکَ بِإذْنِ اللّهِ مُصَدِّقاً لِما بَیْنَ یَدَیْهِ وَ هُدیً وَ بُشْری لِلْمُؤْمِنینَ (۹۷)

مَنْ کانَ عَدُوّاً لِلّهِ وَ مَلائِکَتِهِ وَ رُسُلِهِ وَ جِبْریلَ وَ میکالَ فَإنَّ اللّهَ عَدُوٌّ لِلْکافِرینَ (۹۸)

بگو: «کسی که باشد دشمن برای جبرئیل، پس همانا او نازل کرده آن را بر قلب تو به اذن الله، تصدیق کننده به آن‌چه قبل او بوده و بشارت است برای مؤمنان.» (۹۷) هر که باشد دشمنی برای الله و ملائکه او و رسولانش و جبرئیل و میکائیل، پس همانا الله (هم) دشمنی است برای کافران. (۹۸)

بگو هر که دشمن جبرئیل است او قرآن را باذن خدا به قلب تو نازل کرده که مصدق کتابهای سلف است و هدایت و بشارت برای مؤمنان (۹۷) هر که دشمن خدا و فرشتگان و پیمبران وی و جبرئیل و میکائیل باشد خدا نیز دشمن کافران است (۹۸)

بگو: «کسی که دشمن جبرئیل است [در واقع دشمن خداست‏] چرا که او، به فرمان خدا، قرآن را بر قلبت نازل کرده است، در حالی که مؤید [کتابهای آسمانی‏] پیش از آن، و هدایت و بشارتی برای مؤمنان است.» (۹۷) هر که دشمن خدا، و فرشتگان و فرستادگان او، و جبرئیل و میکائیل است [بداند که‏] خدا یقینا دشمن کافران است. (۹۸)

(در پاسخ یهودانی که می‏گویند ما با جبرئیل دشمنیم و از این رو تو را نیز نمی‏پذیریم) بگو: هر کس دشمن جبرئیل باشد (او در واقع دشمن خداست، زیرا) او قرآن را به امر یا اراده تکوینی خداوند بر قلب تو فرود آورده در حالی که تصدیق‏کننده است آنچه را که پیش از آن (از کتاب‏های آسمانی) بوده است، و هدایت و بشارت است برای ایمان‏آورندگان. (۹۷) هر کس با خدا و فرشتگان و فرستادگان او و جبرئیل و میکائیل دشمن باشد (کافر است و) مسلما خدا هم دشمن کافران است. (۹۸)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه