سوره مائده – آیه 103

ما جَعَلَ اللّهُ مِنْ بَحیرَةٍ وَ لا سائِبَةٍ وَ لا وَصیلَةٍ وَ لا حامٍ وَ لکِنَّ الَّذینَ کَفَروا یَفْتَرونَ عَلَی اللّهِ الْکَذِبَ وَ أکْثَرُهُمْ لا یَعْقِلونَ (103)

قرار نداده الله از بحیره و نه سائبه و نه وصیله و نه حام، ولیکن کسانی که کفر ورزیدند، افترا می‌زنند بر الله دروغ را و بیش‌ترشان تعقل نمی‌کنند. (103)

خدا بحیره و سائبه و وصیله و حام [حیواناتی که خاص او میدانید] نیافریده ولی کسانی که کافر شده‏اند در باره خدا دروغ میسازند و بیشترشان از خرد بدورند (103)

خدا [چیزهای ممنوعی از قبیل:] بحیره و سائبه و وصیله و حام قرار نداده است. ولی کسانی که کفر ورزیدند، بر خدا دروغ می‏بندند و بیشترشان تعقل نمی‏کنند. (103)

خداوند هیچ حیوانی را به عنوان بحیره، سائبه، و صیله و حام (محترم و ممنوع از تصرف) قرار نداده (1- شتری که پنج شکم زاییده باشد 2- شتری که به نذر برای بیمار آزاد شده باشد 3- گوسفندی که اولادش میان آنها و بت‏ها مشترک باشد 4- شتری که ده شکم زاییده باشد، که در زمان جاهلیت استفاده از اینها را حرام می‏شمردند)، و لکن کسانی که کفر ورزیده‏اند بر خدا دروغ می‏بندند و بیشتر آنها نمی‏اندیشند. (103)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه