سوره نساء – آیه 32

وَ لا تَتَمَنَّوْا ما فَضَّلَ اللّهُ بِهِ بَعْضَکُمْ عَلی بَعْضٍ لِلرِّجالِ نَصیبٌ مِمّا اکْتَسَبوا وَ لِلنِّساءِ نَصیبٌ مِمّا اکْتَسَبْنَ وَ سْئَلوا اللّهَ مِنْ فَضْلِهِ إنَّ اللّهَ کانَ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلیماً (32)

و تمنا نکنید آن چه را فضیلت داده الله به آن، بعضتان را بر بعضی (دیگر). برای مردان نصیبی است از آن چه کسب کرده‌اند و برای زنان نصیبی است از آن‌چه کسب کرده‌اند و و درخواست کنید الله را از فضلش. به یقین الله باشد بر هر چیزی همیشه عالم. (32)

آن چیزها را که خدا شما را بوسیله آن بر یکدیگر برتری داده، آرزو مکنید، مردان را از آنچه کرده‏اند بهره‏ای هست و زنان را نیز از آنچه کرده‏اند بهره‏ای هست، خدا را از کرم وی مسئلت کنید که خدا بهمه چیز داناست (32)

و زنهار، آنچه را خداوند به [سبب‏] آن، بعضی از شما را بر بعضی [دیگر] برتری داده آرزو مکنید. برای مردان از آنچه [به اختیار] کسب کرده‏اند بهره‏ای است، و برای زنان [نیز] از آنچه [به اختیار] کسب کرده‏اند بهره‏ای است. و از فضل خدا درخواست کنید، که خدا به هر چیزی داناست. (32)

و هرگز آنچه را که خدا به وسیله آن برخی از شما را بر برخی برتری داده آرزو مکنید (مردان و زنان امتیازات شرعی و قانونی و جسمی و روانی یکدیگر را، و هر فرد یا گروهی امتیازات خدا دادی دیگری را از قبیل مال و مقام و فرزند، آرزو نکند، زیرا این امتیازات طبق حکمت و نظام اتم خلقت است و تمنیات ضدی آن سبب بروز حسد و فساد در جامعه است) برای مردان بهره‏ای است از آنچه کسب کرده‏اند (به دستشان رسیده از راه خصوصیات غیر اختیاری یا امور اختیاری) و برای زنان نیز بهره‏ای است از آنچه کسب کرده‏اند و از خداوند از فضل او بخواهید، که همانا خداوند به همه چیز داناست (طبق مصلحت عطا می‏کند). (32)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه