حدیث 9849

(9849، 10056 و 10058) الکافی (ح 2978 و 2975) و الزهد (ص 71): مُحَمَّدُ بْنُ یَحْیَی عَنْ أحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عیسَی عَنْ عَلیِّ بْنِ الْحَکَمِ عَنْ أبی‌أیّوبَ عَنْ أبی‌بَصیرٍ عَنْ أبی‌عَبْدِاللهِ علیه‌السلام قالَ: «مَنْ عَمِلَ سَیِّئَةً، أُجِّلَ فیها سَبْعَ ساعاتٍ مِنَ النَّهارِ، فَإنْ قالَ: «أسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذی لا إلَهَ إلّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیّومُ وَ أتوبُ إلَیْهِ»، ثَلاثَ مَرّاتٍ، لَمْ تُکْتَبْ عَلَیْهِ.»

طریق این حدیث به معصوم علیه‌السلام، معتبر درجه یک است.
ثقةالاسلام الکلینی این حدیث را از محمد بن یحیی العطار از ابن عیسی الاشعری از علی بن حکم از ابوایوب الخزاز از ابوبصیر الاسدی روایت کرده است که همه از ثقات درجه یک هستند.
ایشان شبیه این حدیث را از علی بن ابراهیم القمی از پدرش از ابن ابی‌عمیر و نیز از احمد بن ادریس القمی از محمد بن عبدالجبار از صفوان بن یحیی از ابوایوب الخزاز به باقی سند نیز روایت کرده است که همه از ثقات درجه یک هستند.
حسین بن سعید الاهوازی نیز شبیه این حدیث را از ابن ابی‌عمیر از ابوایوب الخزاز به باقی سند روایت کرده است.
* * *
علامه مجلسی: صحیح.

ابوعبدالله (امام صادق) علیه‌السلام فرمودند: «کسی که بدی انجام دهد، هفت زمان از روز در آن فرصت داده می‌شود. پس اگر گفت: «استفغر الله الذی لا اله الا هو الحی القوم و أتوب إلیه»، سه مرتبه، بر او نوشته نمی‌شود.»

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه