حدیث ۸۲۱۷

(۸۲۱۷) معانی الأخبار (ص ۱۳)، التوحید (ص ۱۵۰): حَدَّثَنا مُحَمَّدُ بْنُ موسَی بْنِ الْمُتَوَکِّلِ قالَ حَدَّثَنا عَلیُّ بْنُ الْحُسَیْنِ السَّعْدَآبادیُّ عَنْ أحْمَدَ بْنِ أبی‌عَبْدِاللهِ الْبَرْقیِّ عَنْ أبیهِ عَنْ رَبیعٍ الْوَرّاقِ عَنْ صالِحِ بْنِ سَهْلٍ عَنْ أبی‌عَبْدِاللهِ علیه‌السلام فی قَوْلِ اللهِ عَزَّ وَ جَلَ: «کُلُّ شَیْءٍ هالِکٌ إلّا وَجْهَهُ» قالَ: «نَحْنُ.»

طریق این حدیث به معصوم علیه‌السلام، معتبر درجه دو است.
شیخ صدوق این حدیث را از محمد بن موسی بن متوکل از علی بن حسین السعدآبادی از احمد بن محمد بن خالد البرقی از پدرش از ربیع الوراق از صالح بن سهل روایت کرده است که ربیع الوراق از ثقات درجه دو است. صالح بن سهل از ثقات درجه دو و مشروطی است که ابتدا از غلات بوده و بعدها رجوع کرده است، لذا اگر معلوم شود حدیثی در دوره دوم زندگی او بوده، با توجه به این‌که از ثقات درجه دو شده، مشکلی ندارد. در این حدیث با توجه به این‌که ثقه‌ای درجه دو از او روایت کرده است، معلوم نیست که این حدیث، حتماً در دوره دوم او بوده باشد، لذا باید از باب سند در آن توقف کرد. با توجه به متن حدیث که موافق حدیث ۸۲۱۳، ۸۲۱۸، ۸۲۱۹ و تعدادی حدیث معتبر دیگر است، مشکلی در آن نیست.

صالح بن سهل از ابوعبدالله (امام صادق) علیه‌السلام درباره کلام الله عز و جل: «کُلُّ شَیْءٍ هالِکٌ إلّا وَجْهَهُ» فرمودند: «ما هستیم.»

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه