حدیث 2947

(2947) الکافی (ح 11436) و التهذیب (ج 9، ح 270): أبوعَلیٍّ الْأشْعَریُّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِالْجَبّارِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ إسْماعیلَ عَنْ عَلیِّ بْنِ النُّعْمانِ عَنِ ابْنِ مُسْکانَ عَنْ قُتَیْبَةَ الْأعْشَی قالَ: «سَألَ رَجُلٌ أباعَبْدِاللهِ علیه‌السلام وَ أنا عِنْدَهُ. فَقالَ لَهُ: «الْغَنَمُ یُرْسَلُ فیها الْیَهودیُ وَ النَّصْرانیُّ، فَتَعْرِضُ فیها الْعارِضَةُ، فَیَذْبَحُ. أ نَأْکُلُ ذَبیحَتَهُ؟» فَقالَ أبوعَبْدِاللهِ علیه‌السلام: «لا تُدْخِلْ ثَمَنَها مالَکَ وَ لا تَأْکُلْها، فَإنَّما هُوَ الِاسْمُ وَ لا یُؤْمَنُ عَلَیْهِ إلّا مُسْلِمٌ.» فَقالَ لَهُ الرَّجُلُ: «قالَ اللهُ تَعالَی: «الْیَوْمَ أُحِلَّ لَکُمُ الطَّیِّباتُ وَ طَعامُ الَّذینَ أوتوا الْکِتابَ حِلٌّ لَکُمْ».» فَقالَ لَهُ أبوعَبْدِاللهِ علیه‌السلام: «کانَ أبی علیه‌السلام یَقولُ: «إنَّما هُوَ الْحُبوبُ وَ أشْباهُها.»»»

طریق این حدیث به معصوم علیه‌السلام معتبر درجه یک است.
ثقةالاسلام الکلینی این حدیث را از احمد بن ادریس القمی از محمد بن عبدالجبار از محمد بن اسماعیل بن بزیع از علی بننعمان از عبدالله بن مسکان از قتیبه بن محمد الاعشی روایت کرده است که همه از ثقات درجه یک هستند.
شیخ‌الطائفه نیز شبیه این حدیث را به طریق خود در التهذیب و الإستبصار به حسین بن سعید الاهوازی که معتبر درجه یک است از علی بن نعمان، به باقی سند روایت کرده است.
* * *
علامه مجلسی: صحیح.

قتیبه الاعشی روایت کرد: «فردی از ابوعبدالله (امام صادق) علیه‌السلام سؤال کرد در حالی که من نزد ایشان بودم. پس به ایشان گفت: «گوسفندی که در آن‌ها (چوپان) یهودی و نصرانی فرستاده می‌شود؛ پس عارضه‌ای در آن‌ها عارض می‌شود، پس ذبح میکند. آیا ذبیحه او را بخوریم؟» پس فرمودند: «قیمتش را در مالت داخل نکن و آن را نخور، چرا که آن همان اسم است و ایمن نمی‌شود بر آن مگر مسلمان.» پس آن فرد به ایشان گفت: «الله تعالی فرمود: «الْیَوْمَ أُحِلَّ لَکُمُ الطَّیِّباتُ وَ طَعامُ الَّذینَ أوتوا الْکِتابَ حِلٌّ لَکُمْ».» پس ابوعبدالله (امام صادق) علیه‌السلام فرمود: «پدرم علیه‌السلام می‌فرمود: «این است و جزاین نیست که همان حبوبات و مانند آن است.»»»

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه