حدیث ۱۵۶۳

(۱۵۶۳) الکافی (ح ۱۴۴۷۳): عَلیُّ بْنُ إبْراهیمَ عَنْ أبیهِ عَنِ ابْنِ أبی‌عُمَیْرٍ عَنْ حَمّادِ بْنِ عُثْمانَ عَنِ الْحَلَبیِّ عَنْ أبی‌عَبْدِاللهِ علیه‌السلام مِثْلَهُ (: فی قَوْلِ اللهِ عَزَّ وَ جَلَ: «وَ لا یَأْبَ الشُّهَداءُ إذا ما دُعوا» فَقالَ: «لا یَنْبَغی لِأحَدٍ إذا دُعیَ إلَی شَهادَةٍ یَشْهَدُ عَلَیْها أنْ یَقولَ: «لا أشْهَدُ لَکُمْ»») وَ قالَ: «فَذَلِکَ قَبْلَ الْکِتاب».

طریق این حدیث به معصوم علیه‌السلام، معتبر درجه یک است.
ثقةالاسلام الکلینی این حدیث را از علی بن ابرهیم القمی از پدرش از ابن ابی‌عمیر از حماد بن عثمان از عبیدالله الحلبی روایت کرده است که همه از ثقات درجه یک هستند.
عبارت داخل پرانتز را ثقةالاسلام الکلینی از محمد بن یحیی العطار از ابن عیسی الاشعری از محمد بن فضیل از ابوالصباح الکنانی روایت کرده است که به واسطه محمد بن فضیل معتبر نیست، لیکن در ادامه به طریقی که در ابتدای همین حدیث آمده، آن را با عبارتی اضافه‌تر که در انتهای حدیث آورده، روایت کرده است.
* * *
علامه مجلسی: مجهول و السند الثانی حسن.

ابوعبدالله (امام صادق) علیه‌السلام (درباره کلام الله عز و جل: «وَ لا یَأْبَ الشُّهَداءُ إذا ما دُعوا» فرمودند: «بر احدی شایسته نیست هنگامی که به سوی شهادتی دعوت می‌شود که شهادت دهد، بگوید: «بر شما شهادت نمی‌دهم.»») و فرمودند: «پس آن قبل از نوشتن است.»

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه