سوره مائده – آیه 2

یا أیُّها الَّذینَ آمَنوا لا تُحِلّوا شَعائِرَ اللّهِ وَ لاَ الشَّهْرَ الْحَرامَ وَ لاَ الْهَدْیَ وَ لاَ الْقَلائِدَ وَ لاَ آمّینَ الْبَیْتَ الْحَرامَ یَبْتَغونَ فَضْلاً مِنْ رَبِّهِمْ وَ رِضْواناً وَ إذا حَلَلْتُمْ فَاصْطادوا وَ لا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ أنْ صَدّوکُمْ عَنِ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ أنْ تَعْتَدوا وَ تَعاوَنوا عَلَی الْبِرِّ وَ التَّقْوی وَ لا تَعاوَنوا عَلَی الْإثْمِ وَ الْعُدْوانِ وَ اتَّقوا اللّهَ إنَّ اللّهَ شَدیدُ الْعِقابِ (2)

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! حلال نشمارید شعائر الله را و نه ماه حرام را و نه قربانی را و نه (قربانی‌های) قلاده‌داران را و نه قصدکنندگان بیت (الله) را (که) می‌طلبند فضلی را از (جانب) پروردگارشان و رضایی و هنگامی که مُحل شدید، پس صید کنید و وادار نکند شما را کینه‌های گروهی که جلوگیری می‌کنند شما را از مسجد الحرام که تجاوز کنید و یاری دهید بر نیکی و تقوا و یاری ندهید بر گناه و دشمنی و تقوا پیشه کنید الله را. به یقین الله شدید العقاب است. (2)

شما که ایمان دارید! مراسم خدا و ماه حرام و قربان و قربان قلاده دار و رهروان بیت الحرام را که از پروردگار خویش فزونی و رضا میجویند، حرمت بدارید. و چون احرام را بسر بردید شکار توانید کرد. دشمنی گروهی که شما را از مسجد الحرام باز داشتند، بتعدی کردن، وادارتان نکند. بنیکی همدستی کنید. از خدا بترسید که خدا، سنگین- مجازات است (2)

ای کسانی که ایمان آورده‏اید، حرمت شعایر خدا، و ماه حرام، و قربانی بی‏نشان، و قربانیهای گردن‏بنددار، و راهیان بیت الحرام را که فضل و خشنودی پروردگار خود را می‏طلبند، نگه دارید. و چون از احرام بیرون آمدید [می‏توانید] شکار کنید، و البته نباید کینه‏توزی گروهی که شما را از مسجد الحرام باز داشتند، شما را به تعدی وادارد. و در نیکوکاری و پرهیزگاری با یکدیگر همکاری کنید، و در گناه و تعدی دستیار هم نشوید، و از خدا پروا کنید که خدا سخت‏کیفر است. (2)

ای کسانی که ایمان آورده‏اید، حرمت نشانه‏های (توحید و پرستش) خدا (مانند اعمال حج و عمره و مکان‏های آن عبادات) و حرمت ماه‏های حرام (که رجب و ذی قعده و ذی حجه و محرم است) و حرمت قربانی بی‏نشان و قربانی قلاده در گردن و حرمت قاصدان بیت الحرام را که فضل و خشنودیی از پروردگارشان را می‏طلبند نشکنید. و چون از احرام درآمدید می‏توانید شکار کنید، و عداوت گروهی بدین جهت که شما را از مسجد الحرام بازداشتند شما را وادار نکند که (بر حقوق آنها) تجاوز کنید. و در هر کار خیر و تقوا یکدیگر را یاری دهید و بر گناه و تجاوز همکاری نکنید، و از خدا پروا نمایید، که همانا خداوند سخت‏کیفر است. (2)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه