سوره مائده – آیه 3

حُرِّمَتْ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَةُ وَ الدَّمُ وَ لَحْمُ الْخِنْزیرِ وَ ما أُهِلَّ لِغَیْرِ اللّهِ بِهِ وَ الْمُنْخَنِقَةُ وَ الْمَوْقوذَةُ وَ الْمُتَرَدّیَةُ وَ النَّطیحَةُ وَ ما أکَلَ السَّبُعُ إلاَّ ما ذَکَّیْتُمْ وَ ما ذُبِحَ عَلَی النُّصُبِ وَ أنْ تَسْتَقْسِموا بِالْأزْلامِ ذلِکُمْ فِسْقٌ الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذینَ کَفَروا مِنْ دینِکُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِ الْیَوْمَ أکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإسْلامَ دیناً فَمَنِ اضْطُرَّ فی مَخْمَصَةٍ غَیْرَ مُتَجانِفٍ لِإثْمٍ فَإنَّ اللّهَ غَفورٌ رَحیمٌ (3)

حرام شده است بر شما مردار و خون و گوشت خوک و آن‌چه ذبح شده برای غیر الله و خفه‌شده و به ضرب شدید مرده و از بلندی افتاده و شاخ زده شده و آن‌چه خورده‌اند وحوش، مگر آن‌چه ذبح شرعی کرده‌اید و (نیز) آن‌چه ذبح شده بر نُصُب (سنگ‌های مخصوص قربانی برای بت‌ها) و آن‌که تقسیم می‌کنند به ازلام، آن برای شما فسق است. این زمان مأیوس شده‌اند کسانی که کفر ورزیده‌اند از دین شما، پس نترسید آن‌ها را و بترسید مرا. این زمان کامل کردم برای شما دینتان را و تمام کردم بر شما نعمتم را و برگزیدم برای شما اسلام را دینی. پس کسی که مضطر شود در مخمصه‌ای غیر متمایل برای گناه، پس به یقین الله بسیار پوشش‌دهنده (مؤمنان را به صورت خاص) همیشه بخشاینده است. (3)

مردار و گوشت خوک و ذبحی که نام غیر خدا بر آن یاد شده و خفه شده و بضربت مرده و سقوط کرده و بضرب شاخ مرده و نیم- خورده درنده، جز آنچه ذبح کرده‏اید، و آنچه برای بتان ذبح شده بر شما حرام است و قسمت‏یابی بوسیله تیرها، که این عصیان ورزیدن است. اکنون، کسانی که کافر شده‏اند، از دین شما نومید شدند. از آنها مترسید و از من بترسید. اکنون، دینتان را برای شما بکمال آوردم و نعمت خویش را بر شما تمام کردم و مسلمانی را دین شما انتخاب کردم. و هر که هنگام قحط ناچار باشد، بی‏تمایل بگناه [و بخورد] خدا آمرزگار است و رحیم (3)

بر شما حرام شده است: مردار، و خون، و گوشت خوک، و آنچه به نام غیر خدا کشته شده باشد، و [حیوان حلال گوشت‏] خفه شده، و به چوب مرده، و از بلندی افتاده، و به ضرب شاخ مرده، و آنچه درنده از آن خورده باشد- مگر آنچه را [که زنده دریافته و خود] سر ببرید- و [همچنین‏] آنچه برای بتان سر بریده شده، و [نیز] قسمت کردن شما [چیزی را] به وسیله تیرهای قرعه این [کارها همه‏] نافرمانی [خدا] ست. امروز کسانی که کافر شده‏اند، از [کارشکنی در] دین شما نومید گردیده‏اند. پس، از ایشان مترسید و از من بترسید. امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت خود را بر شما تمام گردانیدم، و اسلام را برای شما [به عنوان‏] آیینی برگزیدم. و هر کس دچار گرسنگی شود، بی‏آنکه به گناه متمایل باشد [اگر از آنچه منع شده است بخورد]، بی تردید، خدا آمرزنده مهربان است. (3)

بر شما حرام شد (خوردن) مردار و خون و گوشت خوک و آنچه (در وقت کشتن) نام غیر خدا بر آن برده شده و حیوان خفه شده و به وسیله زدن مرده، و از بلندی پرت شده و مرده و به شاخ حیوان دیگری مرده و آنچه درنده آن را کشته و از آن خورده، مگر آنچه را (از موارد فوق که قابل تذکیه بوده) تذکیه کرده‏اید و همچنین آنچه بر روی سنگ مقدیس (یا برای بت‏ها) سر بریده شده، و (نیز حرام شد) قسمت کردن (گوشت حیوانی) با تیرهای قمار، که همه این اعمال فسق است،- امروز کسانی که کفر ورزیده‏اند از (ابطال و ازاله) دین شما مأیوس گشته‏اند، پس از آنها مترسید و از من بترسید. امروز دین شما را برایتان کامل، و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را برای شما به عنوان آیینی (استوار و پایدار) پذیرفتم،- پس اگر کسی در حال قحطی و گرسنگی شدید بدون تمایل به گناه (به خوردن بعضی از آن حرام‏ها) ناچار شود، خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است. (3)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه