سوره بقره – آیه ۱۸۷

أُحِلَّ لَکُمْ لَیْلَةَ الصّیامِ الرَّفَثُ إلی نِسائِکُمْ هُنَّ لِباسٌ لَکُمْ وَ أنْتُمْ لِباسٌ لَهُنَّ عَلِمَ اللّهُ أنَّکُمْ کُنْتُمْ تَخْتانونَ أنْفُسَکُمْ فَتابَ عَلَیْکُمْ وَ عَفا عَنْکُمْ فَالْآنَ باشِروهُنَّ وَ ابْتَغوا ما کَتَبَ اللّهُ لَکُمْ وَ کُلوا وَ اشْرَبوا حَتَّی یَتَبَیَّنَ لَکُمُ الْخَیْطُ الْأبْیَضُ مِنَ الْخَیْطِ الْأسْوَدِ مِنَ الْفَجْرِ ثُمَّ أتِمّوا الصّیامَ إلَی اللَّیْلِ وَ لا تُباشِروهُنَّ وَ أنْتُمْ عاکِفونَ فی الْمَساجِدِ تِلْکَ حُدودُ اللّهِ فَلا تَقْرَبوها کَذلِکَ یُبَیِّنُ اللّهُ آیاتِهِ لِلنّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَّقونَ (۱۸۷)

حلال شد برای شما شب‌های روزه هم‌بستر شدن با زنانتان. آن‌ها پوششی برای شما هستند و شما پوششی برای آن‌ها. دانست الله که شما خیانت می‌کردید خود را، پس توبه‌پذیرفت برای شما و عفو کرد از شما، پس اکنون مباشرت کنید آن‌ها را و طلب کنید آن‌چه مقرر کرد بر شما و بخورید و بیاشامید تا آشکار شود برای شما رشته سفید از رشته سیاه از فجر، سپس تمام کنید روزه را تا شب و مباشرت نکنید آن‌ها را در حالی که شما اعتکاف کنندگانید در مسجد. این مرزهای الله است، پس نزدیک نشوید آن را، این‌گونه آشکار می‌کند الله نشانه‌های خود را، باشد که آن‌ها تقوا پیشه کنند. (۱۸۷)

برای شما آمیزش زنهایتان در شب روزه حلال شد. آنها پوشش شمایند و شما پوشش آنهایید. خدا بدانست که شما دلهای خویش را بخیانت میدهید، که ببخشودتان و از شما درگذشت. اکنون توانید با آنها در- آمیزید و آنچه را خدا بر شما مقرر کرده بجویید. بخورید و بیاشامید تا از آغاز صبحدم رشته سپید از رشته سیاه بر شما نمایان شود، آنگاه روزه را تا شب بپایان برید. هنگامی که در مسجدها معتکفید با زنان میامیزید، این حدود خداست، بدان نزدیک مشوید. بدینسان خدا آیه‏های خویش برای مردم بیان میکند، شاید پرهیزگاری کنند (۱۸۷)

در شبهای روزه، همخوابگی با زنانتان بر شما حلال گردیده است. آنان برای شما لباسی هستند و شما برای آنان لباسی هستید. خدا می‏دانست که شما با خودتان ناراستی می‏کردید، پس توبه شما را پذیرفت و از شما درگذشت. پس، اکنون [در شبهای ماه رمضان می‏توانید] با آنان همخوابگی کنید، و آنچه را خدا برای شما مقرر داشته طلب کنید. و بخورید و بیاشامید تا رشته سپید بامداد از رشته سیاه [شب‏] بر شما نمودار شود سپس روزه را تا [فرا رسیدن‏] شب به اتمام رسانید. و در حالی که در مساجد معتکف هستید [با زنان‏] درنیامیزید. این است حدود احکام الهی! پس [زنهار به قصد گناه‏] بدان نزدیک نشوید. این گونه، خداوند آیات خود را برای مردم بیان می‏کند، باشد که پروا پیشه کنند.(۱۸۷)

برای شما در شب روزه همبستر شدن با زنانتان حلال شد، آنها لباسند برای شما و شما لباسید برای آنها (هر یک زینت دیگری هستید و پوشاننده عیوب و حافظ از گناه او). خداوند می‏دانست که شما (درباره حرمت آمیزش در شب روزه) به خود خیانت می‏کردید، پس بر شما عطف توجه کرد و از شما درگذشت، پس اکنون (می‏توانید) با آنها همبستر شوید و آنچه را خدا برای شما (درباره این عمل) مقرر داشته (از ثواب و عفّت از حرام و اولاد صالح) طلب کنید، و (در شب‏های روزه رواست که) بخورید و بیاشامید تا وقتی که رشته سپید صبح از رشته سیاه (شب) برای شما روشن گردد، سپس روزه را تا شب به اتمام رسانید. و با زنان در حالی که در مسجدها معتکفید همبستر نشوید. اینها مرزهای (حلال و حرام) خداوند است، نزدیک آنها نروید (تخلف نکنید). این گونه خداوند آیات خود را برای مردم روشن می‏سازد، شاید بپرهیزند. (۱۸۷)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه