سوره بقره – آیه ۹۴ تا ۹۶

قُلْ إنْ کانَتْ لَکُمُ الدّارُ الْآخِرَةُ عِنْدَ اللّهِ خالِصَةً مِنْ دونِ النّاسِ فَتَمَنَّوُا الْمَوْتَ إنْ کُنْتُمْ صادِقینَ (۹۴)

وَ لَنْ یَتَمَنَّوْهُ أبَداً بِما قَدَّمَتْ أیْدیهِمْ وَ اللّهُ عَلیمٌ بِالظّالِمینَ (۹۵)

وَ لَتَجِدَنَّهُمْ أحْرَصَ النّاسِ عَلی حَیاةٍ وَ مِنَ الَّذینَ أشْرَکوا یَوَدُّ أحَدُهُمْ لَوْ یُعَمَّرُ ألْفَ سَنَةٍ وَ ما هُوَ بِمُزَحْزِحِهِ مِنَ الْعَذابِ أنْ یُعَمَّرَ وَ اللّهُ بَصیرٌ بِما یَعْمَلونَ (۹۶)

بگو: «اگر بود برای شما سرای آخرت نزد الله (و نه) مردم دیگر، پس تمنا کنید مرگ را اگر راست‌گویانید.» (۹۴) و هرگز تمنا نمی‌کنید، هرگز، آن را به واسطه آن‌چه پیش فرستادید به دستانتان و الله همیشه عالم است به ظالمان. (۹۵) و قطعاً خواهی یافت آن‌ها را بسیار علاقه‌مندترین مردم بر زندگی و (حتی) از کسانی که شرک ورزیدند. دوست دارد هر کدام از آن‌ها ای کاش بسیار عمر کند، هزار سال در حالی که دور نیست او از عذاب (حتی اگر) که عمر دراز کند و الله همیشه بینا است به آن‌چه عمل می‌کنند. (۹۶)

بگو اگر راست میگویید و از همه مردم، نزد خدا، سرای آخرت خاص شماست، پس آرزوی مرگ کنید (۹۴) و هرگز، بسبب اعمالی که کرده‏اند آرزوی مرگ نکنند و خدا ستمگران را میشناسد (۹۵) یهودان را، از همه مردم حتی مشرکان، بر زندگی حریصتر خواهی یافت، یکیشان دوست دارد هزار سال عمر کند و عمر هزار ساله از عذاب دورش نکند و خدا به آنچه میکنند بیناست (۹۶)

بگو: «اگر در نزد خدا، سرای بازپسین یکسر به شما اختصاص دارد، نه دیگر مردم، پس اگر راست می‏گویید آرزوی مرگ کنید.» (۹۴) ولی به سبب کارهایی که از پیش کرده‏اند، هرگز آن را آرزو نخواهند کرد. و خدا به [حال‏] ستمگران داناست. (۹۵) و آنان را مسلما آزمندترین مردم به زندگی، و [حتی حریص‏تر] از کسانی که شرک می‏ورزند خواهی یافت. هر یک از ایشان آرزو دارد که کاش هزار سال عمر کند با آنکه اگر چنین عمری هم به او داده شود، وی را از عذاب دور نتواند داشت. و خدا بر آنچه می‏کنند بیناست. (۹۶)

بگو: اگر سرای آخرت در نزد خداوند مخصوص شماست نه مردم دیگر، پس اگر راستگویید مرگ را آرزو کنید! (۹۴) و هرگز آنها مرگ را به خاطر آنچه (از اعمال زشت) پیش فرستاده‏اند آرزو نمی‏کنند، و خدا به (حال) ستمکاران داناست. (۹۵) و البته آنها را حریص‏ترین مردم به زندگی (طولانی) خواهی یافت و (بلکه حریص‏تر) از کسانی که شرک ورزیدند! هر یک از آنها دوست دارد که ای کاش هزار سال عمر می‏کرد و هرگز آن عمر دراز، دورکننده او از عذاب (جهنم) نیست و خداوند به آنچه می‏کنند بیناست. (۹۶)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه