سوره نساء – آیه 15 و 16

وَ اللاَّتی یَأْتینَ الْفاحِشَةَ مِنْ نِسائِکُمْ فَاسْتَشْهِدوا عَلَیْهِنَّ أرْبَعَةً مِنْکُمْ فَإنْ شَهِدوا فَأمْسِکوهُنَّ فی الْبُیوتِ حَتَّی یَتَوَفّاهُنَّ الْمَوْتُ أوْ یَجْعَلَ اللّهُ لَهُنَّ سَبیلاً (15)

وَ الَّذانِ یَأْتیانِها مِنْکُمْ فَآذوهُما فَإنْ تابا وَ أصْلَحا فَأعْرِضوا عَنْهُما إنَّ اللّهَ کانَ تَوّاباً رَحیماً (16)

و کسانی که فحشا می‌کنند از زنان شما، پس شهادت بگیرید بر آن‌ها چهار (نفر) از خودتان، پس اگر شهادت دادند، پس نگه‌داری کنید آن‌ها رادر خانه‌ها تا در بگیرد آن‌ها را مرگ یا قرار دهد الله برای آن‌ها راهی. (15) و آن دو نفر (مرد و زن بدون همسر) را که انجام می‌دهند آن را از شما، پس اذیت کنید آن دو را، پس اگر توبه کردند و اصلاح نمودند، پس صرفه‌نظر کنید از آن دو، به یقین الله باشد بسیار توبه‌پذیر همیشه بخشاینده (بر مؤمنان). (16)

آنکسان از زنان شما که کار بد میکنند، چهار گواه از خودتان بر آنها بجویید، اگر گواهی دادند در خانه‏ها بازشان دارید تا مرگشان برسد، یا خدا راهی برای آنها پدید آرد (15) و آن دو تن از شما که کار بد میکنند آزارشان کنید. اگر توبه کردند و بصلاح آمدند دست از آنها بدارید که خدا بخشنده است و رحیم (16)

و از زنان شما، کسانی که مرتکب زنا می‏شوند، چهار تن از میان خود [مسلمانان‏] بر آنان گواه گیرید پس اگر شهادت دادند، آنان [زنان‏] را در خانه‏ها نگاه دارید تا مرگشان فرا رسد یا خدا راهی برای آنان قرار دهد. (15) و از میان شما، آن دو تن را که مرتکب زشتکاری می‏شوند، آزارشان دهید پس اگر توبه کردند و درستکار شدند از آنان صرفنظر کنید، زیرا خداوند توبه‏پذیر مهربان است. (16)

و از زن‏های شما آنان که عمل زشت (زنا یا مساحقه) مرتکب می‏شوند (ای حاکمان اسلامی به وسیله کسی که این تهمت را زده) چهار نفر مرد از خودتان (از مؤمنان) را بر آنها به گواهی طلبید، پس اگر گواهی دادند آنها را (به کیفر این عمل به عنوان حبس ابد) در خانه‏ها نگه دارید تا مرگ جان آنها را بگیرد یا خداوند برای آنها راهی (دیگر) قرار دهد. (این حکم در صدر اسلام بود و پس از آن راه دیگر این شد که به جای حبس ابد، حد زنا بر آنان جاری گردد.) (15) و هر دو نفری از شما (هر مرد و زن بدون همسر) که آن عمل (زنا) را بجا می‏آورند آنها را (ای حکیام اسلامی به وسیله اجراء حد الهی) بیازارید، و اگر (قبل از ثبوت جرم نزد قاضی) توبه کردند و به اصلاح پرداختند از آنان صرف نظر نمایید که همانا خداوند همواره توبه‏پذیر و مهربان است. (16)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه