سوره بقره – آیه ۲۵۵

اللّهُ لا إلهَ إلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیّومُ لا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَ لا نَوْمٌ لَهُ ما فی السَّماواتِ وَ ما فی الْأرْضِ مَنْ ذا الَّذی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إلاَّ بِإذْنِهِ یَعْلَمُ ما بَیْنَ أیْدیهِمْ وَ ما خَلْفَهُمْ وَ لا یُحیطونَ بِشَیْءٍ مِنْ عِلْمِهِ إلاَّ بِما شاءَ وَسِعَ کُرْسیُّهُ السَّماواتِ وَ الْأرْضَ وَ لا یَؤُدُهُ حِفْظُهُما وَ هُوَ الْعَلیُّ الْعَظیمُ (۲۵۵)

الله است که نیست خدایی مگر او، زنده پایدار (به ذات خود) است. نمی‌گیرد او را چرتی و نه خوابی. برای او است آن‌چه در آسمان‌ها و آن‌چه در زمین است. کیست این کسی که شفاعت می‌کند نزد او، مگر به اذن او. می‌داند آن‌چه روبه‌روی آن‌ها است و آن‌چه پشت آن‌ها است و احاطه ندارند به چیزی از علم او مگر به آن‌چه اراده کند. وسعت گرفته کرسی او آسمان‌ها و زمین را و سنگینی نمی‌کند او را حفظ آن دو و او است بلند مرتبه بسیار بزرگ. (۲۵۵)

خدای یکتاست که خدایی جز او نیست، زنده است و پاینده، نه چرت میگیردش نه خواب. هر چه در آسمانها و زمین هست، از اوست. کیست که بنزد او، جز باجازه‏اش، شفاعت کند. آینده و گذشته کسان را میداند و بچیزی از دانش وی، جز باجازه‏اش، رسایی ندارند. قلمرو او آسمانها و زمین را فراگرفته و نگهداشتنش او را خسته نمیکند که او والاست و بزرگ. (۲۵۵)

خداست که معبودی جز او نیست زنده و برپادارنده است نه خوابی سبک او را فرو می‏گیرد و نه خوابی گران آنچه در آسمانها و آنچه در زمین است، از آن اوست. کیست آن کس که جز به اذن او در پیشگاهش شفاعت کند؟ آنچه در پیش روی آنان و آنچه در پشت سرشان است می‏داند. و به چیزی از علم او، جز به آنچه بخواهد، احاطه نمی‏یابند. کرسی او آسمانها و زمین را در بر گرفته، و نگهداری آنها بر او دشوار نیست، و اوست والای بزرگ. (۲۵۵)

خدای یکتاست که جز او معبودی نیست، زنده قائم به ذات و برپا دارنده توانا و دائم (جهان هستی) است، هیچ گاه او را خواب سبک و سنگین فرا نمی‏گیرد، آنچه در آسمان‏ها و آنچه در این زمین است (علاوه بر خود آنها) از آن اوست (به ملاک آنکه آفرینش و حفظ و تدبیر و فانی کردن همه در تحت اراده اوست) کیست آنکه جز به اذن او در محضرش وساطت کند (وساطت تکوینی در میان اسباب و مسببات در این جهان، و شفاعت ارادی در سقوط کیفر اعمال و فزونی پاداش در جهان دیگر)؟! آنچه را در جلو روی مردم و آنچه را در پشت سر آنهاست (حوادث آینده و گذشته جهان را) می‏داند و آنها به چیزی از علم او احاطه ندارند جز به آنچه او بخواهد. کرسی (سلطه و ربوبیت) او آسمان‏ها و زمین را فرا گرفته و نگهداری آنها بر او سنگینی و خستگی ندارد، و او والا و بزرگ است. (۲۵۵)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه