سوره بقره – آیه ۱۰۶ و ۱۰۷

ما نَنْسَخْ مِنْ آیَةٍ أوْ نُنْسِها نَأْتِ بِخَیْرٍ مِنْها أوْ مِثْلِها أ لَمْ تَعْلَمْ أنَّ اللّهَ عَلی کُلِّ شَیْءٍ قَدیرٌ (۱۰۶)

أ لَمْ تَعْلَمْ أنَّ اللّهَ لَهُ مُلْکُ السَّماواتِ وَ الْأرْضِ وَ ما لَکُمْ مِنْ دونِ اللّهِ مِنْ وَلیٍّ وَ لا نَصیرٍ (۱۰۷)

آن‌چه نسخ کنیم از نشانه‌ای یا فراموش کنیم آن را (از یاد تو)، می‌آوریم به بهتری از آن یا مانند آن. آیا نمی‌دانی که الله بر هر چیزی بسیار قادر است. (۱۰۶) آیا نمی‌دانی که الله، برای او است ملک آسمان‌ها و زمین و نیست برای شما غیر الله سرپرستی و نه یاری‌کننده‌ای؟ (۱۰۷)

هیچ آیه‏ای را نسخ یا محو نکنیم، مگر بهتر از آن یا مانند آن بیاریم، مگر ندانسته‏ای که خدا بهمه چیز تواناست (۱۰۶) مگر ندانسته‏ای که ملک آسمانها و زمین خاص خدای یکتاست و جز خدا دوست و یاوری ندارید (۱۰۷)

هر حکمی را نسخ کنیم، یا آن را به [دست‏] فراموشی بسپاریم، بهتر از آن، یا مانندش را می‏آوریم مگر ندانستی که خدا بر هر کاری تواناست؟ (۱۰۶) مگر ندانستی که فرمانروایی آسمانها و زمین از آن خداست و شما جز خدا سرور و یاوری ندارید؟ (۱۰۷)

هر نشانه‏ای را که زایل کنیم یا از خاطرها ببریم بهتر از آن یا مثل آن را می‏آوریم (هر آیه قرآن، یا حکم کلی، یا وجود حجت، یا علائم دیگر را برداریم جایگزین آن را می‏آوریم)، آیا ندانسته‏ای که خدا بر هر چیزی تواناست؟! (۱۰۶) آیا ندانسته‏ای که ملکیت حقیقی و سلطه و حاکمیت آسمان‏ها و زمین از آن خداوند است (زیرا آفرینش و حفظ و تدبیر و فانی کردن همه در تحت اراده اوست) و شما را جز خدا هیچ سرپرست و یاوری نیست؟! (۱۰۷)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه