سوره بقره – آیه ۱۷۰ و ۱۷۱

وَ إذا قیلَ لَهُمُ اتَّبِعوا ما أنْزَلَ اللّهُ قالوا بَلْ نَتَّبِعُ ما ألْفَیْنا عَلَیْهِ آباءَنا أ وَ لَوْ کانَ آباؤُهُمْ لا یَعْقِلونَ شَیْئاً وَ لا یَهْتَدونَ (۱۷۰)

وَ مَثَلُ الَّذینَ کَفَروا کَمَثَلِ الَّذی یَنْعِقُ بِما لا یَسْمَعُ إلاَّ دُعاءً وَ نِداءً صُمٌّ بُکْمٌ عُمْیٌ فَهُمْ لا یَعْقِلونَ (۱۷۱)

و هنگامی که گفته شود به آن‌ها: «تبعیت کنید آن‌چه را نازل کرده است الله!» گویند: «بلکه تبعیت می‌کنیم آن‌چه را الفت دادند ما را آن بزرگانمان (نیاکانمان / پدرانمان).» آیا هر چند (اگر) بزرگانتان (نیاکانتان / پدرانتان) شما تعقل نمی‌کردند چیز را و هدایت نمی‌یافتند. (۱۷۰) و مثال کسانی که کفر ورزیدند مانند مثال کسی است که بانگ می‌زند به آن چه نمی‌شنود مگر صدا و ندایی (مبهم). کر هستند، گنگ هستند، کور هستند، پس آن‌ها تعقل نمی‌کنند. (۱۷۱)

و چون بمشرکان گویند: از آنچه خدا نازل کرده پیروی کنید گویند: [نه‏] بلکه آیینی را که پدران خویش را بر آن یافته‏ایم، پیروی میکنیم، و گرچه پدرانشان چیزی نفهمیده و گمراه بوده‏اند (۱۷۰) حکایت کافران چنانست که کسی بحیوانی بانگ زند که جز صدائی و ندائی نمیشنود. کرند و گنگ و کور و خر دوری نمیکنند (۱۷۱)

و چون به آنان گفته شود: «از آنچه خدا نازل کرده است پیروی کنید» می‏گویند: «نه، بلکه از چیزی که پدران خود را بر آن یافته‏ایم، پیروی می‏کنیم.» آیا هر چند پدرانشان چیزی را درک نمی‏کرده و به راه صواب نمی‏رفته‏اند [باز هم در خور پیروی هستند]؟ (۱۷۰) و مثل [دعوت‏کننده‏] کافران چون مثل کسی است که حیوانی را که جز صدا و ندایی [مبهم، چیزی‏] نمی‏شنود بانگ می‏زند. [آری،] کرند، لالند، کورند. [و] درنمی‏یابند. (۱۷۱)

و چون به آنها (به مشرکین و کفار) گفته شود: از آنچه خدا فرو فرستاده پیروی کنید، گویند: (نه،) بلکه از آنچه پدرانمان را بر آن یافتیم پیروی می‏کنیم. آیا (پیروی می‏کنند) هر چند پدرانشان چیزی را تعقیل نمی‏کردند و (به راهی) هدایت نمی‏یافتند؟! (۱۷۰) مثال (دعوت‏کننده) کافران مثال کسی است که به حیوانی بانگ می‏زند که جز فریاد و بانگ زدن مبهم را نمی‏شنود (آنها نیز کلام را می‏شنوند و گویی معنی را نمی‏فهمند). (۱۷۱)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه