حدیث ۶۹۱۵

(۶۹۱۵) الکافی (ح ۴۷۲۱) و الزهد (ص ۸۹): عَلیُّ بْنُ إبْراهیمَ عَنْ أبیهِ عَنِ ابْنِ أبی‌عُمَیْرٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عُثْمانَ عَنْ أبی‌بَصیرٍ عَنْ أبی‌عَبْدِاللهِ علیه‌السلام قالَ: «سَألْتُ أباعَبْدِاللهِ علیه‌السلام عَنْ أرْواحِ الْمُؤْمِنینَ. فَقالَ: «فی حُجُراتٍ فی الْجَنَّةِ، یَأْکُلونَ مِنْ طَعامِها وَ یَشْرَبونَ مِنْ شَرابِها وَ یَقولونَ: «رَبَّنا! أقِمْ لَنا السّاعَةَ وَ أنْجِزْ لَنا ما وَعَدْتَنا وَ ألْحِقْ آخِرَنا بِأوَّلِنا»»»

طریق این حدیث به معصوم علیه‌السلام، معتبر درجه یک است.
ثقةالاسلام الکلینی این حدیث را از علی بن ابراهیم القمی از پدرش از ابن ابی‌عمیر از علی بن ابی‌حمزه البطائنی که به اشتباه محمد بن عثمان ثبت شده است، از ابوبصیر الاسدی روایت کرده است که علی بن ابی‌حمزه از ثقات مشروطی است که البته مشکلی در این‌جا ایجاد نمی‌کند و سایرین، از ثقات درجه یک هستند.
حسین بن سعید الاهوازی شبیه این حدیث را از ابن ابی‌عمیر از علی بن ابی‌حمزه از ابوبصیر الاسدی روایت کرده است.
* * *
علامه مجلسی: حسن.

ابوبصیر روایت کرد: «از ابوعبدالله (امام صادق) علیه‌السلام درباره روح‌های مؤمنان سؤال کردم. پس فرمودند: «در اتاق‌هایی از فردوس هستند، از غذای آن می‌خورند و از نوشیدنی آن می‌آشامند و می‌گویند: «پروردگارا! قیامت را برای ما بر پا دار و آن‌چه ما را وعده داده‌ای وعده کن و آخرین ما را به اولمان ملحق فرما.»»»

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه