حدیث ۱۵۱۹

(۱۵۱۹) الکافی (ح ۸۶۷۱)، الفقیه (ح ۳۹۹۶) و التهذیب (ج ۷، ح ۷۴، ۸۱، ۳۹۷ و ۵۱۵): عِدَّةٌ مِنْ أصْحابِنا عَنْ أحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ ابْنِ فَضّالٍ عَنِ ابْنِ بُکَیْرٍ عَنْ عُبَیْدِ بْنِ زُرارَةَ قالَ: «سَمِعْتُ أباعَبْدِاللهِ علیه‌السلام یَقولُ: «لا یَکونُ الرِّبا إلّا فیما یُکالُ أوْ یوزَنُ»».

طریق این حدیث به معصوم علیه‌السلام، معتبر درجه یک است.
ثقةالاسلام الکلینی این حدیث را از عدة من اصحابنا از ابن عیسی الاشعری از حسن بن علی بن فضال از عبدالله بن بکیر از عبید بن زراره روایت کرده است که همه از ثقات درجه یک هستند.
شیخ صدوق نیز شبیه این حدیث را به طریق خود در الفقیه به عبید بن زراره که معتبر درجه یک است، روایت کرده است.
شیخ‌الطائفه هم شبیه این حدیث را به چند طریق روایت کرده است.
۱٫ به طرق خود در التهذیب و الإستبصار به احمد بن محمد بن عیسی الاشعری که معتبر درجه یک است، از حسن بن علی بن فضال از ابن بکیر از عبید بن زراره روایت کرده است که این‌ها هم از ثقات درجه یک هستند.
۲٫ به طرق خود در التهذیب و الإستبصار به حسن بن محبوب که معتبر درجه یک است، از علی بن رئاب از زراره بن اعین روایت کرده است که این‌ها هم از ثقات درجه یک هستند.
۳٫ به طرق خود در التهذیب و الإستبصار به حسین بن سعید الاهوازی که معتبر درجه یک است، از صفوان از ابن بکیر به باقی سندی روایت کرده است که این‌ها هم از ثقات درجه یک هستند.
* * *
علامه مجلسی: موثق کالصحیح (الکافی، طریق اول و سوم التهذیب). صحیح (طریق دوم التهذیب).
* * *
مجلسی اول: فی القوی کالصحیح و رواه الشیخان فی الوثق کالصحیح … و یؤیده ما رواه الشیخ فی الصحیح عن زراره.

عبید بن زراره روایت کرد: «شنیدم ابوعبدالله (امام صادق) علیه‌السلام می‌فرمود: «ربا نیست مگر در آن‌چه پیمانه می‌شود یا وزن می‌شود.»»

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه