حدیث ۱۳۸۷

(۱۳۸۷) الکافی (ح ۳۴۳) و التوحید (۳۲۸): مُحَمَّدُ بْنُ یحْیی عَنْ أحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْحُسَینِ بْنِ سَعیدٍ عَنْ فَضالَةَ بْنِ أیوبَ عَنْ عَبْدِاللهِ بْنِ بُکیرٍ عَنْ زُرارَةَ بْنِ أعْیَنَ قالَ: «سَألْتُ أباعَبْدِاللهِ علیه‌السلام عَنْ قَوْلِ اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ: «وَسِعَ کُرْسیُّهُ السَّماواتِ وَ الْأرْضَ»، السَّماواتُ وَ الْأرْضُ وَسِعْنَ الْکُرْسیَّ أوِ الْکُرْسیُ وَسِعَ السَّماواتِ وَ الْأرْضَ؟ فَقالَ: «إنَّ کُلَّ شَیْءٍ فی الْکُرْسیِّ»».

طریق این حدیث به معصوم علیه‌السلام، معتبر درجه یک است.
ثقةالاسلام الکلینی این حدیث را از محمد بن یحیی العطار از ابن عیسی الاشعری از حسین بن سعید الاهوازی از فضاله بن ایوب از عبدالله بن بکیر از زراره بن اعین روایت کرده است که همه از ثقات درجه یک هستند.
شیخ صدوق نیز شبیه این حدیث را از محمد بن حسن بن احمد بن ولید از حسین بن ابان از حسین بن سعید الاهوازی به باقی سند روایت کرده است که این‌ها هم از ثقات درجه یک هستند.
* * *
علامه مجلسی: موثق کالصحیح.

زراره بن اعین روایت کرد: «از ابوعبدالله (امام صادق) علیه‌السلام درباره کلام الله عز و جل: «وَسِعَ کُرْسیُّهُ السَّماواتِ وَ الْأرْضَ» سؤال کردم که آسمان‌ها و زمین، کرسی را در بر گرفته است یا کرسی، آسمان‌ها و زمین را در بر گرفته است؟ پس فرمودند: «به یقین هر چیزی در کرسی است.»»

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه