سوره انعام _ آیه99

وَ هُوَ الَّذی أنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأخْرَجْنا بِهِ نَباتَ کُلِّ شَیْءٍ فَأخْرَجْنا مِنْهُ خَضِراً نُخْرِجُ مِنْهُ حَبّاً مُتَراکِباً وَ مِنَ النَّخْلِ مِنْ طَلْعِها قِنْوانٌ دانیَةٌ وَ جَنّاتٍ مِنْ أعْنابٍ وَ الزَّیْتونَ وَ الرُّمّانَ مُشْتَبِهاً وَ غَیْرَ مُتَشابِهٍ انْظُروا إلی ثَمَرِهِ إذا أثْمَرَ وَ یَنْعِهِ إنَّ فی ذلِکُمْ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یُؤْمِنونَ (99)

و او کسی است که فرستاد از آسمان آبی، پس خارج کردیم به آن رویاندنی هر چیزی را، پس خارج کردیم از آن سرسبزی، خارج می‌کنیم از آن دانه‌ای متراکم و از نخل از شکوفه‌اش، خوشه‌هایی نزدیک و باغ‌هایی از انگور‌ها و زیتون و انار، شبیه به هم و غیر شبیه به هم. بنگرید به سوی ثمره آن هنگامی که ثمره داد و طرز رسیدنش، به یقین در آن شما را قطعاً نشانه‌هایی است، (البته) برای قومی که ایمان می‌آورند. (99)

اوست که از آسمان آبی نازل کرده که با آن همه روییدنیها را برون آورده‏ایم و از جمله سبزه‏ای برون میآوریم که از آن دانه‏های رویهم چیده پدید میکنیم و از نخل، از گل آن، خوشه‏های آویخته و باغ‏ها، از تاکها و زیتون و انار، همانند و ناهمانند (کرده‏ایم) میوه آنرا هنگام میوه آوردن و رسیدنش بنگرید که در این برای گروهی که ایمان دارند عبرتهاست. (99)

و اوست کسی که از آسمان، آبی فرود آورد پس به وسیله آن از هر گونه گیاه برآوردیم، و از آن [گیاه‏] جوانه سبزی خارج ساختیم که از آن، دانه‏های متراکمی برمی‏آوریم. و از شکوفه درخت خرما خوشه‏هایی است نزدیک به هم. و [نیز] باغهایی از انگور و زیتون و انار- همانند و غیر همانند- خارج نمودیم. به میوه آن چون ثمر دهد و به [طرز] رسیدنش بنگرید. قطعا در اینها برای مردمی که ایمان می‏آورند نشانه‏هاست. (99)

و اوست که از آسمان آبی (به صورت باران و برف و تگرگ) فرو فرستاد، پس به وسیله آن گیاه همه چیز را (روییدنی همه بذرها را از زیر خاک) بیرون آوردیم، آن گاه از آن جوانه و ساقه‏ای سرسبز درآوردیم که از آن دانه‏های متراکم و روی هم چیده (حبوبات) را بیرون می‏آوریم، و از درخت خرما از شکوفه آن خوشه‏هایی است نزدیک به هم و نیز باغ‏هایی از درختان انگور و (همچنین درختان) زیتون و انار شبیه به هم و بی‏شباهت به هم را (بیرون می‏آوریم)، هنگامی که میوه می‏دهد به میوه و طرز رسیدن آن بنگرید به یقین در آنها نشانه‏هایی (از توحید و قدرت و حکمت او) است برای گروهی که ایمان می‏آورند. (99)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه