سوره مائده – آیه 48

وَ أنْزَلْنا إلَیْکَ الْکِتابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقاً لِما بَیْنَ یَدَیْهِ مِنَ الْکِتابِ وَ مُهَیْمِناً عَلَیْهِ فَاحْکُمْ بَیْنَهُمْ بِما أنْزَلَ اللّهُ وَ لا تَتَّبِعْ أهْواءَهُمْ عَمّا جاءَکَ مِنَ الْحَقِّ لِکُلٍّ جَعَلْنا مِنْکُمْ شِرْعَةً وَ مِنْهاجاً وَ لَوْ شاءَ اللّهُ لَجَعَلَکُمْ أُمَّةً واحِدَةً وَ لکِنْ لِیَبْلُوَکُمْ فی ما آتاکُمْ فَاسْتَبِقوا الْخَیْراتِ إلَی اللّهِ مَرْجِعُکُمْ جَمیعاً فَیُنَبِّئُکُمْ بِما کُنْتُمْ فیهِ تَخْتَلِفونَ (48)

و نازل کردیم به سوی تو کتاب را به حق، تصدیق کننده برای آن‌چه قبل او است از کتاب و تأمین‌کننده بر آن، پس حکم کن بینشان به آن‌چه نازل کرد الله و تبعیت نکن هوس‌هایشان را از آن‌چه آمده تو را از حق. برای همه قرار دادیم در آن شریعتی و راه روشنی و اگر می‌خواست الله، قطعاً قرار می‌داد شما را امتی واحد، ولیکن برای آن‌که بیازماید شما را در آن‌چه داده شما را، پس سبقت گیرید خیرات را که به سوی الله است محل رجوع شما همگی، پس خبر می‌کند شما را به آن‌چه در آن اختلاف می‌کردید. (48)

ما این کتاب را بحق بر تو نازل کرده‏ایم که مصدق و نگهبان آن کتابهاست که پیش از آن بوده است. میان یهودان طبق آنچه خدا نازل کرده حکم کن و هوسهایشان را [برای انحراف‏] از حکم حق که سوی تو آمده، پیروی مکن. هر گروه از شما را آیین و روشی مقرر کرده‏ایم. اگر خدا میخواست شما را یک امت کرده بود. ولی [نکرد] تا در باره آنچه بشما داده بیازمایدتان. به کارهای خوب پیشی گیرید که بازگشت همگیتان سوی خداست و شما را از [حقیقت‏] چیزهائی که در آن اختلاف میکرده‏اید، خبر میدهد (48)

و ما این کتاب [قرآن‏] را به حق به سوی تو فرو فرستادیم، در حالی که تصدیق‏کننده کتابهای پیشین و حاکم بر آنهاست. پس میان آنان بر وفق آنچه خدا نازل کرده حکم کن، و از هواهایشان [با دور شدن‏] از حقی که به سوی تو آمده، پیروی مکن. برای هر یک از شما [امتها] شریعت و راه روشنی قرار داده‏ایم. و اگر خدا می‏خواست شما را یک امت قرار می‏داد، ولی [خواست‏] تا شما را در آنچه به شما داده است بیازماید. پس در کارهای نیک بر یکدیگر سبقت گیرید. بازگشت [همه‏] شما به سوی خداست آن گاه در باره آنچه در آن اختلاف می‏کردید آگاهتان خواهد کرد. (48)

و ما این کتاب را به سوی تو به حق و درستی فرو فرستادیم که تصدیق‏کننده است آنچه را از کتاب‏ها (ی آسمانی) که پیش از او بوده و مسلط و مراقب و حافظ و گواه بر آنهاست. پس میان آنان بر طبق آنچه خدا (بر تو) نازل کرده داوری کن و هرگز از هواهای (نفسانی) آنان با انحراف از حقیی که بر تو آمده پیروی مکن. برای هر یک از شما (امت‏ها) آیین و برنامه روشنی قرار دادیم. و اگر خداوند (به اراده حتمی خود) می‏خواست همه شما (امت‏ها) را بی‏تردید یک امت می‏کرد (همه بشر را در طول تاریخ با یک نوع استعداد فکری راکد، نیازمند یک شریعت می‏کرد) و لکن خواست در آنچه به شما داده شما را آزمایش کند (از این رو استعدادهای گوناگون قابل تکامل داد و بر حسب تکامل آن شرایع نازل کرد) پس به سوی کارهای خیر پیشی گیرید. برگشت همه شما به سوی خداست، پس شما را به آنچه درباره آن اختلاف می‏کردید آگاه خواهد کرد. (48)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه