سوره مائده – آیه 6

یا أیُّها الَّذینَ آمَنوا إذا قُمْتُمْ إلَی الصَّلاةِ فَاغْسِلوا وُجوهَکُمْ وَ أیْدیَکُمْ إلَی الْمَرافِقِ وَ امْسَحوا بِرُؤُسِکُمْ وَ أرْجُلَکُمْ إلَی الْکَعْبَیْنِ وَ إنْ کُنْتُمْ جُنُباً فَاطَّهَّروا وَ إنْ کُنْتُمْ مَرْضی أوْ عَلی سَفَرٍ أوْ جاءَ أحَدٌ مِنْکُمْ مِنَ الْغائِطِ أوْ لامَسْتُمُ النِّساءَ فَلَمْ تَجِدوا ماءً فَتَیَمَّموا صَعیداً طَیِّباً فَامْسَحوا بِوُجوهِکُمْ وَ أیْدیکُمْ مِنْهُ ما یُریدُ اللّهُ لِیَجْعَلَ عَلَیْکُمْ مِنْ حَرَجٍ وَ لکِنْ یُریدُ لِیُطَهِّرَکُمْ وَ لِیُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْکُمْ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرونَ (6)

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! هنگامی که برخاستید به سوی نماز، پس بشویید صورت‌هایتان را و دستانتان را تا آرنج‌ها و مسح کنید سرهایتان را و پاهایتان را تا دو برآمدگی و اگر باشید جنب، پس طاهر کنید و اگر باشید مریض یا بر سفری یا آمد یکی از شما از قضای حاجت یا آمیزش کرده‌اید زنان را، پس نیافتید آبی، پس تیمم کنید غباری پاک را، پس مسح کنید صورت‌هایتان را و دست‌هایتان را از آن. نمی‌خواهد الله تا قرار دهد بر شما از سختی، ولیکن می‌خواهد تا طاهر گرداند شما را و تا تمام کند نعمتش را بر شما باشد که شکر گزارید. (6)

شما که ایمان دارید: چون بنماز برخاستید، روی‏ها و دستهای خویش را تا آرنج‏ها بشویید و سرها و پاهای خویش را تا قوزک مسح کنید. اگر جنب بودید غسل کنید، و اگر بیمار بودید یا بسفر یا یکی از شما از نهانگاه آمده، یا بزنان دست زده‏اید و آب نیابید، بخاک پاکی تیمم کنید و روها و دستهای خویش را بدان مسح کنید. خدا نمیخواهد برای شما زحمتی پدید کند. ولی میخواهد، شما را پاک کند، و نعمت خویش را بر شما تمام کند، شاید سپاس دارید (6)

ای کسانی که ایمان آورده‏اید، چون به [عزم‏] نماز برخیزید، صورت و دستهایتان را تا آرنج بشویید و سر و پاهای خودتان را تا برآمدگی پیشین [هر دو پا] مسح کنید و اگر جنب‏اید خود را پاک کنید [غسل نمایید] و اگر بیمار یا در سفر بودید، یا یکی از شما از قضای حاجت آمد، یا با زنان نزدیکی کرده‏اید و آبی نیافتید پس با خاک پاک تیمم کنید، و از آن به صورت و دستهایتان بکشید. خدا نمی‏خواهد بر شما تنگ بگیرد، لیکن می‏خواهد شما را پاک، و نعمتش را بر شما تمام گرداند، باشد که سپاس [او] بدارید. (6)

ای کسانی که ایمان آورده‏اید، چون برای نماز برخیزید (و وضو نداشتید) پس صورت‏ها و دست‏هایتان را تا آرنج بشویید، و بر سرتان و روی پاهاتان تا برآمدگی روی هر دو پا مسح کنید، و اگر جنب بودید شستشو نمایید (غسل کنید)، و اگر بیمار یا در سفر بودید و حال آنکه یکی از شما از قضای حاجت آمده یا با زنان همبستر شده و آبی نیافتید، پس به سراغ خاکی پاک روید و از آن خاک (پس از آنکه کف هر دو دست بر آن زدید) به صورت و دست‏هایتان بکشید (تیمم کنید). خداوند هرگز نمی‏خواهد برای شما مشقت درست کند و لکن می‏خواهد شما را پاک نماید و نعمت خود را بر شما تمام سازد، شاید سپاس گزارید. (6)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه