سوره مائده – آیه 4

یَسْئَلونَکَ ما ذا أُحِلَّ لَهُمْ قُلْ أُحِلَّ لَکُمُ الطَّیِّباتُ وَ ما عَلَّمْتُمْ مِنَ الْجَوارِحِ مُکَلِّبینَ تُعَلِّمونَهُنَّ مِمّا عَلَّمَکُمُ اللّهُ فَکُلوا مِمّا أمْسَکْنَ عَلَیْکُمْ وَ اذْکُروا اسْمَ اللّهِ عَلَیْهِ وَ اتَّقوا اللّهَ إنَّ اللّهَ سَریعُ الْحِسابِ (4)

سؤال می‌کنند تو را: «چه چیز حلال شده برای آن‌ها؟» بگو: «حلال شده برای شما پاکیزه‌ها و آن‌چه علم داده‌اید از سگان شکاری آموزش دیده (که) آموخته‌اید آن‌ها را از آن‌چه علم داده شما را الله. پس بخورید از آن‌چه گرفته‌اند بر شما و یاد کنید نشان لله را بر آن و تقوا پیشه کنید. به یقین الله زود شمارش است.» (4)

از تو میپرسند که چه چیزها بر آنها حلال شده؟ بگو چیزهای پاکیزه برای شما حلال است و حیواناتی را که تعلیم شکار داده‏اید و از آن چیزها که خدایتان آموخته، تعلیمشان داده‏اید از شکاری که میگیرند بخورید و نام خدا را یاد کنید و از خدا بترسید که خدا تند حساب است (4)

از تو می‏پرسند: چه چیزی برای آنان حلال شده است؟ بگو: «چیزهای پاکیزه برای شما حلال گردیده و [نیز صید] حیوانات شکارگر که شما بعنوان مربیان سگهای شکاری، از آنچه خدایتان آموخته، به آنها تعلیم داده‏اید [برای شما حلال شده است‏]. پس از آنچه آنها برای شما گرفته و نگاه داشته‏اند بخورید، و نام خدا را بر آن ببرید، و پروای خدا بدارید که خدا زود شمار است. (4)

از تو می‏پرسند چه چیزی بر آنها حلال شده؟ بگو: همه پاکیزه‏ها (هر چه که مطلوب عقل و مرغوب طبع باشد از خوراکی و پوشاکی و سایر وسایل زندگی) بر شما حلال گردیده و (نیز صید) آنچه از حیوانات شکاری که تعلیم داده و تأدیب نموده‏اید (برای شما حلال است)- در حالی که از آنچه خدا به شما آموخته به آنها می‏آموزید- (پس) از هر حیوانی که برای شما بگیرند و نگه دارند بخورید و نام خدا را (هنگام فرستادن آنها به سوی شکار) بر آن ببرید، و از خدا پروا کنید، که بی‏تردید خداوند زودرس به حساب است. (4)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه