سوره آل عمران – آیه ۱۰ تا ۱۳

إنَّ الَّذینَ کَفَروا لَنْ تُغْنیَ عَنْهُمْ أمْوالُهُمْ وَ لا أوْلادُهُمْ مِنَ اللّهِ شَیْئاً وَ أولئِکَ هُمْ وَقودُ النّارِ (۱۰)

کَدَأْبِ آلِ فِرْعَوْنَ وَ الَّذینَ مِنْ قَبْلِهِمْ کَذَّبوا بِآیاتِنا فَأخَذَهُمُ اللّهُ بِذُنوبِهِمْ وَ اللّهُ شَدیدُ الْعِقابِ (۱۱)

قُلْ لِلَّذینَ کَفَروا سَتُغْلَبونَ وَ تُحْشَرونَ إلی جَهَنَّمَ وَ بِئْسَ الْمِهادُ (۱۲)

قَدْ کانَ لَکُمْ آیَةٌ فی فِئَتَیْنِ الْتَقَتا فِئَةٌ تُقاتِلُ فی سَبیلِ اللّهِ وَ أُخْری کافِرَةٌ یَرَوْنَهُمْ مِثْلَیْهِمْ رَأْیَ الْعَیْنِ وَ اللّهُ یُؤَیِّدُ بِنَصْرِهِ مَنْ یَشاءُ إنَّ فی ذلِکَ لَعِبْرَةً لِأولی الْأبْصارِ (۱۳)

به یقین کسانی که کفر ورزیدند، هرگز بی‌نیازی نیاورد از آن‌ها اموالشان و نَه فرزندانشان از الله چیزی و آن‌ها، (هم) آن‌ها برافروختگی‌های آتش هستند. (۱۰) مانند عادت فرعونیان و کسانی از قبل آن‌ها که تکذیب کردند نشانه‌های ما را، پس مؤاخذه کرد آن‌ها را الله به گناهانشان و الله شدید العقاب است. (۱۱) بگو به کسانی که کفر ورزیده‌اند: «به زودی مغلوب می‌شوید و محشور خواهید شد به سوی جهنم در حالی که بد جایگاهی است..» (۱۲) به تحقیق برای شما نشانه‌ای است در دو گروه که ملاقات کنند. گروهی کارزار می‌کنند در راه الله و دیگران کفرورزان هستند. می‌بیند آن‌ها را دو مانندشان (به) دیدن چشم و الله تأیید می‌کند به یاریش هر که را اراده می‌کند. به یقین در آن قطعاً عبرتی است برای صاحبان بصیرت. (۱۳)

کسانی که کافر شده‏اند، هرگز اموال و اولادشان در قبال خدا سودشان ندهد و آنها، خودشان هیزم جهنمند (۱۰) همانند فرعونیان و اسلافشان که آیه‏های ما را دروغ شمردند و خدا بگناهانشان بگرفتشان که خدا سنگین کیفر است. (۱۱) به کسانی که کافر شده‏اند، بگو: بزودی مغلوب و در جهنم فراهم میشوید که آرامگاهی است بد (۱۲) برای شما در دو گروه، که رو برو شدند، عبرتی بود! گروهی در راه خدا کارزار میکرد. و دیگر گروه کافر بود که آنها را، بچشم، دو برابر خویش میدیدند و خدا هر که را خواهد، بیاری خویش، نیرو دهد، که در این، برای اهل بصیرت، عبرتی هست (۱۳)

در حقیقت، کسانی که کفر ورزیدند، اموال و اولادشان چیزی [از عذاب خدا] را از آنان دور نخواهد کرد و آنان خود، هیزم دوزخند. (۱۰) [آنان‏] به شیوه فرعونیان و کسانی که پیش از آنان بودند آیات ما را دروغ شمردند پس خداوند به [سزای‏] گناهانشان [گریبان‏] آنان را گرفت، و خدا سخت‏کیفر است. (۱۱) به کسانی که کفر ورزیدند بگو: «به زودی مغلوب خواهید شد و [سپس در روز رستاخیز] در دوزخ محشور می‏شوید، و چه بد بستری است.» (۱۲) قطعا در برخورد میان دو گروه، برای شما نشانه‏ای [و درس عبرتی‏] بود. گروهی در راه خدا می‏جنگیدند، و دیگر [گروه‏] کافر بودند که آنان [مؤمنان‏] را به چشم، دو برابر خود می‏دیدند و خدا هر که را بخواهد به یاری خود تأیید می‏کند، یقینا در این [ماجرا] برای صاحبان بینش عبرتی است. (۱۳)

همانا کسانی که کفر ورزیدند هیچ گاه اموال و فرزندانشان چیزی از (عذاب) خدا را از آنها دفع نخواهد کرد، و آنهایند که هیزم آتش (جهنم) اند. (۱۰) (روش آنان) مانند روش فرعونیان و کسانی (است) که پیش از آنها بودند که آیات و نشانه‏های ما را تکذیب کردند، خداوند هم آنها را به گناهانشان مؤاخذه نمود، و خدا سخت‏کیفر است. (۱۱) به کسانی که کفر ورزیده‏اند بگو: به زودی (از اسلام) شکست می‏خورید و (در آخرت از قبور پراکنده خود) به سوی جهنم گردآوری می‏شوید، و آن بد آرامگاهی است. (۱۲) حقیا برای شما در دو گروهی که با هم (در جنگ بدر) برخورد کردند نشانه‏ای (از توحید و قدرت خدا) بود، گروهی در راه خدا می‏جنگیدند و گروه دیگر کافر بودند که آنان مسلمین را به چشم خویش دو برابر خود می‏دیدند (و از این رو شکست خوردند). و خداوند هر که را بخواهد به یاری خود تأیید می‏کند. البته در این (امر) عبرتی برای صاحبان بصیرت است. (۱۳)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه