سوره آل عمران – آیه ۱ تا ۴

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ
الم (۱)

اللّهُ لا إلهَ إلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیّومُ (۲)

نَزَّلَ عَلَیْکَ الْکِتابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقاً لِما بَیْنَ یَدَیْهِ وَ أنْزَلَ التَّوْراةَ وَ الْإنْجیلَ (۳)

مِنْ قَبْلُ هُدیً لِلنّاسِ وَ أنْزَلَ الْفُرْقانَ إنَّ الَّذینَ کَفَروا بِآیاتِ اللّهِ لَهُمْ عَذابٌ شَدیدٌ وَ اللّهُ عَزیزٌ ذو انْتِقامٍ (۴)

به نام اللهِ (همگان را) بسیار بخشندهِ (مؤمنان را به صورت خاص) همیشه بخشاینده. الف، لام، میم. (۱) الله که نیست خدایی مگر او، زنده پایدار (به ذات خود) است. (۲) نازل کرد بر تو کتاب را به حق، تصدیق‌کننده به آن‌چه قبل او است و نازل کرد تورات و انجیل را. (۳) از قبل هدایتگری برای مردم و نازل کرد فرقان را. به یقین کسانی که کفر ورزیدند به نشانه‌های الله ، برای آن‌ها را عذاب شدیدی است و الله همیشه با عزت صاحب انتقام است. (۴)

بنام خدای رحمان رحیم

بنام خدای رحمان رحیم الف، لام، میم (۱) خدای یکتاست که خدایی جز او نیست، و زنده و پاینده است (۲) این کتاب را بحق بر تو نازل کرده که کتابهای پیشین را تصدیق میکند، و از پیش، تورات و انجیل را نازل کرده (۳) که هدایت مردم است و [نیز] فرقان را نازل کرده. کسانی که آیه‏های خدا را انکار کرده‏اند، عذابی سخت دارند و خدا نیرومند است و انتقامگیر (۴)

به نام خداوند رحمتگر مهربان

الف، لام، میم. (۱) خداست که هیچ معبود [بحقی‏] جز او نیست و زنده [پاینده‏] است. (۲) این کتاب را در حالی که مؤید آنچه [از کتابهای آسمانی‏] پیش از خود می‏باشد، به حق [و به تدریج‏] بر تو نازل کرد، و تورات و انجیل را … (۳) پیش از آن برای رهنمود مردم فرو فرستاد، و فرقان [جدا کننده حق از باطل‏] را نازل کرد. کسانی که به آیات خدا کفر ورزیدند، بی‏تردید عذابی سخت خواهند داشت، و خداوند، شکست‏ناپذیر و صاحب انتقام است. (۴)

به نام خداوند بخشنده مهربان

الف، لام، میم. این حروف رمزهایی میان اللییه و رسول اوست. این کتاب مرکب از همین حروف است و کسی توان آوردن مانند آن را ندارد. این کتاب از الف (اللییه) به وسیله لام (جبرئیل) به میم (محمید صلیی اللییه علیه و آله) القا شده. این کتاب دارای محکمات و این گونه متشابهات است. (۱) خدای یکتا، که جز او معبودی نیست، زنده و قائم به ذات و برپا دارنده توانا و دائم (جهان هستی) است. (۲) این کتاب را به حق (و هدفی والا و عقلانی) به تدریج بر تو فرو فرستاد که تصدیق‏کننده است آنچه را پیش از اوست (از پیامبران و شرایع و کتاب‏های آسمانی)، و (هر یک از) تورات و انجیل را دفعتا و مجموعا فرو فرستاد، (۳) پیش از این برای هدایت مردم، و فرقان را (کتاب‏های آسمانی دیگر جدا کننده حق از باطل را) نازل کرد. بی‏تردید کسانی که به آیات و نشانه‏های خدا کفر ورزیدند برای آنها عذابی سخت است و خداوند مقتدر و صاحب انتقام است. (۴)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه