سوره بقره – آیه 253

تِلْکَ الرُّسُلُ فَضَّلْنا بَعْضَهُمْ عَلی بَعْضٍ مِنْهُمْ مَنْ کَلَّمَ اللّهُ وَ رَفَعَ بَعْضَهُمْ دَرَجاتٍ وَ آتَیْنا عیسَی ابْنَ مَرْیَمَ الْبَیِّناتِ وَ أیَّدْناهُ بِروحِ الْقُدُسِ وَ لَوْ شاءَ اللّهُ ما اقْتَتَلَ الَّذینَ مِنْ بَعْدِهِمْ مِنْ بَعْدِ ما جاءَتْهُمُ الْبَیِّناتُ وَ لکِنِ اخْتَلَفوا فَمِنْهُمْ مَنْ آمَنَ وَ مِنْهُمْ مَنْ کَفَرَ وَ لَوْ شاءَ اللّهُ ما اقْتَتَلوا وَ لکِنَّ اللّهَ یَفْعَلُ ما یُریدُ (253)

آن فرستادگان را فضیلت دادیم بر یک‌دیگر، از آن‌ها کسی تکلم کرد الله را و بالا بردیم بعض از آن‌ها را درجاتی و دادیم عیسی بن مریم را دلایل آشکار و تأیید نمودیم او را به روح القدس و اگر اراده می‌کرد الله، کارزار نمی‌کرد کسانی از بعد آن‌ها از بعد آن‌که آمد آن‌ها را دلایل آشکار، ولیکن اختلاف کردند. پس از آن‌ها کسانی ایمان آوردند و از آن‌ها کسانی کفر ورزیدند و اگر اراده می‌کرد الله نمی‌جنگیدند، ولیکن الله انجام می‌دهد آن‌چه را اراده کند. (253)

این پیمبران، پاره‏ای‏شان را بر پاره‏ای دیگر برتری داده‏ایم، از آنها کسی بود که خدا باوی سخن گفت: و بعضی از آنها را مرتبه‏ها بالا برد، و عیسی پسر مریم را حجت‏ها دادیم و او را بروح پاک قوی کردیم. اگر خدا میخواست کسانی که پس از پیمبران بودند، با وجود جحتها که سویشان آمده بود، با هم کارزار نمیکردند ولی خدا هر چه بخواهد، میکند. (253)

برخی از آن پیامبران را بر برخی دیگر برتری بخشیدیم. از آنان کسی بود که خدا با او سخن گفت و درجات بعضی از آنان را بالا برد و به عیسی پسر مریم دلایل آشکار دادیم، و او را به وسیله روح القدس تأیید کردیم و اگر خدا می‏خواست، کسانی که پس از آنان بودند، بعد از آن [همه‏] دلایل روشن که برایشان آمد، به کشتار یکدیگر نمی‏پرداختند، ولی با هم اختلاف کردند پس، بعضی از آنان کسانی بودند که ایمان آوردند، و بعضی از آنان کسانی بودند که کفر ورزیدند و اگر خدا می‏خواست با یکدیگر جنگ نمی‏کردند، ولی خداوند آنچه را می‏خواهد انجام می‏دهد. (253)

از این فرستادگان، برخی را (که ذکرشان گذشت) بر برخی برتری دادیم، از آنان کسی هست که خدا با وی سخن گفت (مانند موسی)، و برخی را چندین درجه بالا برد، (مانند پیامبران اولوا العزم) و عیسی بن مریم را دلایل روشن (معجزات آشکار) عطا کردیم و او را با روح القدس تأیید نمودیم. و اگر خداوند اراده حتمی می‏کرد، کسانی که بعد آنها (از امت‏های آنان در طول تاریخ) آمدند پس از آنکه (آن همه) دلایل روشن به آنها رسید با هم نمی‏جنگیدند، ولی اختلاف کردند، پس برخی از آنان ایمان آوردند و برخی کافر شدند (و جنگ‏ها در جهان به راه انداختند). و حتما اگر خدا می‏خواست نمی‏جنگیدند، و لکن خدا آنچه را اراده کند (مختار قرار دادن بندگان در عقاید و اعمال) انجام می‏دهد. (253)

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه