سوره بقره – آیه ۱۹۴

الشَّهْرُ الْحَرامُ بِالشَّهْرِ الْحَرامِ وَ الْحُرُماتُ قِصاصٌ فَمَنِ اعْتَدی عَلَیْکُمْ فَاعْتَدوا عَلَیْهِ بِمِثْلِ ما اعْتَدی عَلَیْکُمْ وَ اتَّقوا اللّهَ وَ اعْلَموا أنَّ اللّهَ مَعَ الْمُتَّقینَ (۱۹۴)

ماه حرام به ماه حرام و محترم‌ها قصاص (دارند)، پس کسی که تجاوز کند شما را پس تعدی کنید بر او به مانند آن‌چه تعدی کرد شما را و تقوا پیشه کنید الله را و بدانید که الله با تقوا پیشگان است. (۱۹۴)

ماه حرام بماه حرام، و شکستن حرمتها را قصاصی باید. هر که بشما تعدی کرده چنانکه بشما تعدی کرده باو تعدی کنید، و از خدا بترسید و بدانید که خدا با پرهیزگاران است (۱۹۴)

این ماه حرام در برابر آن ماه حرام است، و [هتک‏] حرمتها قصاص دارد. پس هر کس بر شما تعدی کرد، همان گونه که بر شما تعدی کرده، بر او تعدی کنید و از خدا پروا بدارید و بدانید که خدا با تقواپیشگان است. (۱۹۴)

ماه حرام در مقابل ماه حرام است (ماه‏های رجب، ذو القعده، ذو الحجیه و محرم محترم‏اند و نباید در آنها جنگید، اما اگر کسی حرمت آن را شکست و شروع به جنگ کرد، باید در همان ماه حرام با او جنگید) و همه محترم‏ها (مانند حرم، مسجد الحرام، جان و عرض مؤمن در مقابل هم‏اند و) قصاص دارند، پس هر که بر شما تعدیی کرد (و احترامی را شکست) شما هم به مانند آن بر او تعدیی کنید، و از خدا پروا نمایید (که از مرز مقابله به مثل تجاوز نکنید) و بدانید که خدا با پرهیزکاران است. (۱۹۴)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه