سوره بقره – آیه ۱۹۰ تا ۱۹۲

وَ قاتِلوا فی سَبیلِ اللّهِ الَّذینَ یُقاتِلونَکُمْ وَ لا تَعْتَدوا إنَّ اللّهَ لا یُحِبُّ الْمُعْتَدینَ (۱۹۰)

وَ اقْتُلوهُمْ حَیْثُ ثَقِفْتُموهُمْ وَ أخْرِموهُمْ مِنْ حَیْثُ أخْرَجوکُمْ وَ الْفِتْنَةُ أشَدُّ مِنَ الْقَتْلِ وَ لا تُقاتِلوهُمْ عِنْدَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ حَتَّی یُقاتِلوکُمْ فیهِ فَإنْ قاتَلوکُمْ فَاقْتُلوهُمْ کَذلِکَ جَزاءُ الْکافِرینَ (۱۹۱)

فَإنِ انْتَهَوْا فَإنَّ اللّهَ غَفورٌ رَحیمٌ (۱۹۲)

و کارزار کنید در راه الله کسانی را که کارزار می‌کنند شما را و تجاوز نکنید، به یقین الله دوست نمی‌دارد متجاوزان را. (۱۹۰) و کارزار کنید آن‌ها را هر جا پیدا کردید آن‌ها را و اخراج کنید آن‌ها را هر جا که اخراج کردند شما را و فتنه شدیدتر از قتل است و کارزار نکنید آن‌ها را نزد مسجد الحرام مگر کارزار کنند شما را در آن، پس اگر کارزار کنند شما را، کارزار کنید آن‌ها را، این‌گونه است مجازات کافران. (۱۹۱) پس اگر بازایستادند، پس یقیناً الله بسیار آمرزنده همیشه بخشاینده (بر مؤمنان) است. (۱۹۲)

با کسانی که بکارزار شما میپردازند، در راه خدا کارزار کنید و تعدی مکنید که خدا متعدیان را دوست ندارد (۱۹۰) هر جا یافتیدشان بکشیدشان و از آنجا که شما را بیرون کرده‏اند، بیرونشان کنید. فتنه [که آنها کرده‏اند] از کشتار [که شما میکنید] بدتر است. نزدیک مسجد الحرام با آنها کارزار مکنید تا در آنجا با شما کارزار کنند. اگر با شما کارزار کردند بکشیدشان که سزای کافران چنین است (۱۹۱) و اگر باز ایستادند، خدا آمرزگار است و رحیم (۱۹۲)

و در راه خدا، با کسانی که با شما می‏جنگند، بجنگید، و [لی‏] از اندازه درنگذرید، زیرا خداوند تجاوزکاران را دوست نمی‏دارد (۱۹۰) و هر کجا بر ایشان دست یافتید آنان را بکشید، و همان گونه که شما را بیرون راندند، آنان را بیرون برانید، [چرا که‏] فتنه [شرک‏] از قتل بدتر است، [با این همه‏] در کنار مسجد الحرام با آنان جنگ مکنید، مگر آنکه با شما در آن جا به جنگ درآیند، پس اگر با شما جنگیدند، آنان را بکشید، که کیفر کافران چنین است. (۱۹۱) و اگر بازایستادند، البته خدا آمرزنده مهربان است. (۱۹۲)

و در راه خدا با کسانی که با شما می‏جنگند بجنگید و (وقت جنگ از حدود شرعی و قوانین عقلایی جنگ) تجاوز نکنید (بدون عذر قانونی حمله ننمایید، با هم‏پیمان متارکه نجنگید، ضعیفان بی‏آزار را مکشید، کشته‏ها را مثله نکنید و اموال را بی‏جهت اتلاف ننمایید) که خداوند تجاوزکاران را دوست ندارد.

و هر جا به آنها (به مشرکین مکه) دست یافتید آنها را بکشید، و از جایی که شما را بیرون راندند (از مکه) بیرون رانید، و فتنه (شرک آنها و آزار دادن مسلمان‏ها و بیرون کردن آنها از مکه) از کشتن بدتر است. و با آنها در نزد مسجد الحرام نجنگید مگر آنکه در آنجا با شما بجنگند، پس اگر (در آنجا) با شما جنگیدند آنها را بکشید، که کیفر کافران همین است.

و اگر (از شرک و ستیزه) باز ایستند، همانا خداوند بسیار آمرزنده مهربان است.

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه