سوره بقره – آیه ۱۸۵

شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدیً لِلنّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدی وَ الْفُرْقانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَ مَنْ کانَ مَریضاً أوْ عَلی سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أیّامٍ أُخَرَ یُریدُ اللّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَ لا یُریدُ بِکُمُ الْعُسْرَ وَ لِتُکْمِلوا الْعِدَّةَ وَ لِتُکَبِّروا اللّهَ عَلی ما هَداکُمْ وَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرونَ (۱۸۵)

ماه رمضان که نازل شده در آن قرآن، هدایتی برای مردم و دلایلی آشکار از هدایت و فرقان. پس کسی که شاهد باشد از شما ماه رمضان را، پس بر او است روزه آن و کسی که باشد مریض یا بر سفر پس (بر او است) تعدادی از زمان‌هایی دیگر. اراده می‌کند الله به شما آسانی را و نمی‌خواهد به شما سختی را و یقیناً کامل کنید مدت (روزه گرفتن) را و یقیناً بزرگ دارید الله را بر آن‌که هدایت کرد شما را و باشد که شکر گزارید. (۱۸۵)

ماه رمضان که آیه‏های قرآن برای هدایت مردمان با حجت‏ها از هدایت و تمیز، در آن نازل شده، هر کس از شما، در این ماه در حضر بود، آنرا روزه دارد و هر که بیمار باشد یا بسفر، چندی از روزهای دیگر. خدا برای شما سهولت میخواهد و مشقت نمیخواهد. شمار روزه را کامل کنید و خدا را برای آنکه هدایتتان کرده، تکبیر گویید، شاید سپاس دارید (۱۸۵)

ماه رمضان [همان ماه‏] است که در آن، قرآن فرو فرستاده شده است، [کتابی‏] که مردم را راهبر، و [متضمن‏] دلایل آشکار هدایت، و [میزان‏] تشخیص حق از باطل است. پس هر کس از شما این ماه را درک کند باید آن را روزه بدارد، و کسی که بیمار یا در سفر است [باید به شماره آن،] تعدادی از روزهای دیگر [را روزه بدارد]. خدا برای شما آسانی می‏خواهد و برای شما دشواری نمی‏خواهد تا شماره [مقرر] را تکمیل کنید و خدا را به پاس آنکه رهنمونیتان کرده است به بزرگی بستایید، و باشد که شکرگزاری کنید. (۱۸۵)

ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن فرو فرستاده شده که راهنمای مردم و دلایلی روشن از هدایت و جدایی (بین حق و باطل) است. پس کسی که در این ماه حاضر باشد (در وطن باشد) باید آن را روزه بدارد، و کسی که بیمار یا در سفر باشد تعدادی از روزهای دیگر (را به مقدار آنچه فوت شده روزه بدارد). خداوند برای شما آسانی می‏خواهد و برای شما دشواری نمی‏خواهد، و (می‏خواهد) تا شماره معین (سی روز) را تمام کنید و خدا را به پاس آنکه شما را هدایت نموده تکبیر گویید و بزرگ شمارید، و شاید سپاس گزارید. (۱۸۵)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه