سوره بقره – آیه ۷۵ تا ۷۷

أ فَتَطْمَعونَ أنْ یُؤْمِنوا لَکُمْ وَ قَدْ کانَ فَریقٌ مِنْهُمْ یَسْمَعونَ کَلامَ اللّهِ ثُمَّ یُحَرِّفونَهُ مِنْ بَعْدِ ما عَقَلوهُ وَ هُمْ یَعْلَمونَ (۷۵)

وَ إذا لَقوا الَّذینَ آمَنوا قالوا آمَنّا وَ إذا خَلا بَعْضُهُمْ إلی بَعْضٍ قالوا أ تُحَدِّثونَهُمْ بِما فَتَحَ اللّهُ عَلَیْکُمْ لِیُحاجّوکُمْ بِهِ عِنْدَ رَبِّکُمْ أ فَلا تَعْقِلونَ (۷۶)

أ وَ لا یَعْلَمونَ أنَّ اللّهَ یَعْلَمُ ما یُسِرّونَ وَ ما یُعْلِنونَ (۷۷)

آیا پس طمع دارید که ایمان آورند برای شما در حالی که به تحقیق گروهی از آن‌ها می‌شنیدند کلام الله را، سپس تحریف می‌کردند آن را از بعد آن که تعقل می‌کردند، در حالی که آن‌ها می‌دانستند. (۷۵) و هنگامی که ملاقات کردند کسانی را که ایمان آورده‌اند، گفتند: «ایمان آورده‌ایم» و هنگامی که خلوت کردند با یک‌دیگر، گفتند: «آیا بازگو می‌کنید آن‌ها را به آن‌چه گشوده است الله بر شما تا محاجه کنند شما را به آن نزد پروردگارتان؟ آیا پس تعقل نمی‌کنید؟!» (۷۶) آیا و نمی‌دانند که الله می‌داند آن‌چه را پنهان می‌دارید و آن‌چه را علنی می‌کنید؟! (۷۷)

چگونه طمع دارید که یهودان بشما بگروند و گروهی از آنها بودند که گفتار خدا را میشنیدند و آنرا پس از فهمیدنش دگرگون میکردند و خودشان میدانستند (۷۵) و چون مؤمنان را دیدار کنند گویند: ایمان داریم و چون با همدیگر بخلوت شوند گویند چرا با مسلمانان از آنچه خدا بشما گشوده گفتگو میکنید تا بدستاویز آن در پیشگاه پروردگارتان با شما محاجه کنند! مگر به عقل نیامده‏اید! (۷۶) مگر نمیدانند که خدا آنچه را نهان میدارند و آنچه را آشکار میکنند میداند (۷۷)

آیا طمع دارید که [اینان‏] به شما ایمان بیاورند؟ با آنکه گروهی از آنان سخنان خدا را می‏شنیدند، سپس آن را بعد از فهمیدنش تحریف می‏کردند، و خودشان هم می‏دانستند. (۷۵) و [همین یهودیان‏] چون با کسانی که ایمان آورده‏اند برخورد کنند، می‏گویند: «ما ایمان آورده‏ایم.» و وقتی با همدیگر خلوت می‏کنند، می‏گویند: «چرا از آنچه خداوند بر شما گشوده است، برای آنان حکایت می‏کنید تا آنان به [استناد] آن، پیش پروردگارتان بر ضد شما استدلال کنند؟ آیا فکر نمی‏کنید؟» (۷۶) آیا نمی‏دانند که خداوند آنچه را پوشیده می‏دارند، و آنچه را آشکار می‏کنند، می‏داند؟ (۷۷)

آیا (شما مسلمانان) طمع دارید که آنها (یهودی‏ها) به (آیین) شما ایمان بیاورند در حالی که گروهی از آنان (عده‏ای از علماشان در طول تاریخ) کلام خدا را می‏شنیدند سپس آن را پس از فهم و تعقل (به خاطر اغراض دنیوی خود) تحریف می‏کردند در حالی که (زشتی کار خود را) می‏دانستند. (۷۵) و چون کسانی را که ایمان آورده‏اند ملاقات کنند می‏گویند: ما ایمان آوردیم و وقتی با یکدیگر خلوت می‏کنند (به یکدیگر) می‏گویند: چرا (از آیات تورات) آنچه را که خدا (علمش را) بر شما گشوده (مانند آیاتی که صفات پیامبر اسلام و صدق او را بیان می‏کند) به مسلمان‏ها بازگو می‏کنید تا با همین حکم نزد پروردگارتان با شما محاجیه کنند (و پیروز شوند)؟ آیا نمی‏اندیشید؟! (۷۶) و آیا نمی‏دانند که خداوند آنچه را پنهان می‏دارند و آنچه را آشکار می‏کنند می‏داند؟! (۷۷)

کلیدواژه‌ها:

فهرست مطالب

باز کردن همه | بستن همه